Zájem o hypotéky na konci prázdnin podle očekávání rostl, boom skončí už příští týden

Konec letních prázdnin byl v Česku podle očekávání ve znamení honu na hypotéky. Pro hypotéku si do banky v srpnu přišlo skoro o 1500 lidí více než v červenci. Zájem lidí rostl i přesto, že hypoteční úvěry mírně zdražovaly. Průměrná hypoteční sazba v osmém měsíci roku nepatrně vzrostla na 2,53 procenta, vyplývá z aktuálních dat Fincentrum Hypoindex.

Podobná aktivita na hypotečním trhu se dala čekat. Lidé si užili v červenci dovolenou a poté se hned vrhli na vyřizování hypoték. Od října totiž začnou platit zpřísněná pravidla vynucená Českou národní bankou (ČNB), která by mohla od tohoto typu financování nemovitostí odstřihnout až pětinu zájemců.

Mnohem zajímavější proto budou čísla za září, kdy by se mělo hypoteční šílenství projevit naplno. Banky už nyní potvrzují, že zájemců v těchto dnech evidují výrazně více. Kdo vážně uvažuje o koupi nemovitosti a chce její pořízení financovat pomocí hypotéky, neměl by více váhat. Pro využití současných mírnějších pravidel má opravdu posledních pár dnů. Do banky se všemi potřebnými dokumenty musí dorazit nejpozději do konce příštího týdne. Od toho následujícího už budou platit výrazně horší podmínky pro získání hypotéky.

Centrální bankéři svými nesystémovými a zbytečnými zásahy způsobí to, že na vlastní bydlení nedosáhnou už ani domácnosti patřící do střední třídy. Zcela bez šance na hypotéku zůstane také většina mladých lidí a rodin. Vždyť jen na průměrný byt v Praze, jehož cena dosahuje 6,7 milionu korun, musí zájemce o hypotéku složit minimálně 1,34 milionu korun. Od října budou banky také muset posuzovat, zda má dostatečný příjem. Ten by v případě průměrného bytu musel přesahovat padesát tisíc korun čistého měsíčně, o čemž si spousta domácností může nechat jen zdát.

Spousta potenciálních zájemců, kteří by zvažovali koupi vlastní nemovitosti, tak zůstane odkázaná na nájemní bydlení. ČNB tak jen nahrává nejrůznějším spekulantům s dostatkem vlastních peněz, kteří současné situace zcela jistě rádi využijí. Zvlášť, když nájemné poslední dobou také neustále roste. Doplatí na to však stovky tisíc domácností, které za bydlení zaplatí stejně, jako kdyby spláceli hypotéku, jen budou peníze investovat do cizího majetku. Navíc s hrozbou, že je majitel nemovitosti může kdykoliv vystěhovat. Centrální bankéři tak jen zvyšují nejistotu těchto domácností.

RNDr. Evžen Korec, CSc.
Generální ředitel a předseda představenstva
EKOSPOL a. s.