118 dětí a 109 rodičů z 61 rodin na Táborsku podpořili Dobří andělé

Když rodinu zasáhne vážné onemocnění – ať už rodiče nebo dítěte – dopadne jeho tíha na každého z jejích členů. Dobří andělé dlouhodobě podporují rodiny s dětmi, ve kterých se objevila rakovina nebo jiné vážné onemocnění. Pravidelnými finančními příspěvky jim pomáhají překlenout těžké životní období.

„Kromě výdajů spojených s léčbou či rehabilitací pacienta se rodiny snaží z příspěvků zmírnit dopad vážného onemocnění také na sourozence,“ vysvětluje Šárka Procházková, ředitelka nadace Dobrý anděl, jejímž prostřednictvím dárci – Dobří andělé – podporují tisíce rodin po celé České republice. „I když peníze nikdy nevynahradí čas rodiče věnovaný dítěti, nemusí se například vzdát oblíbeného kroužku nebo mohou vyrazit s kamarády v létě na tábor či školní výlet,“ dodává.

Pravidelnost pomoci

Za necelých 8 let fungování nadace podpořili Dobří andělé na Táborsku desítky dětí. Počet nových žádostí o pomoc ale stále roste. „Kromě rodin, v nichž se rodič nebo dítě potýká s onkologickým onemocněním, podporujeme každý měsíc také rodiny s dětmi s nejrůznějšími vážnými onemocněními či kombinovanými postiženími. Pomoc je v těchto případech dlouhodobá, často v řádu let,“ doplňuje Šárka Procházková.
Každý dárce, který by chtěl rodiny podpořit, si může zvolit výši částky i frekvenci zasílání pomoci. Navíc má možnost si přečíst příběh konkrétní rodiny, které pomohl. „Stačí si na stránkách nadace Dobrý anděl vytvořit registraci a zaslat první příspěvek. Ve svém Andělském účtu pak každý dárce vidí informace o rodině,“ vysvětluje Šárka Procházková a dodává: „Pro rodiče představuje podpora Dobrých andělů v takto těžké situaci pomoc nejen finanční, ale také psychickou – mají pocit, že na to nejsou sami, jsou klidnější a mohou se tak více věnovat tomu, co je důležité.“

Příspěvky ulehčí situaci rodiny

Aleš Balada, který pracuje jako řezník, žije společně se svými dcerami Míšou (14), Simonkou (13), Natálkou (10) a Esterkou (7) v obci Mladá Vožice na Táborsku. Simonku již od dětství trápily kloubní změny, zejména na prstech a problémy se sluchem. Absolvovala množství nejrůznějších vyšetření. To poslední bohužel odhalilo příčinu jejích problémů - trpí mukopolysacharidózou I. typu, naštěstí její mírnější formou Scheie. Toto závažné metabolické onemocnění se nejčastěji projevuje okolo 5. roku věku dítěte, neboť vzrůst i inteligence dětí jsou normální. Nejčastěji se diagnostikuje, stejně jako u Simonky, kvůli ztuhlosti kloubů. Často se objevují také srdeční vady, zákaly rohovky či komprese nervů. 

Zmírnění obtíží spojených s tímto onemocněním pomáhá enzymatická terapie, kterou dívka podstupuje v pražské nemocnici. Kromě toho dochází na pravidelné rehabilitaci. Dobří andělé začali pětičlenné rodině pomáhat před necelým rokem. „Příspěvky nám pomáhají hradit dopravu na terapii a rehabilitace. Ulehčují nám naši situaci a umožní splnění malých přání a snů Simonky. Všem Dobrým andělům velmi děkujeme. Svoje děti miluji nadevše a opravdu se moc snažím, aby nepociťovaly to, že jsem na ně sám. Jsou pro mě vším,“ říká s vděčností pan Aleš.