Anytime carsharing začíná testovat vozy na vodíkový pohon

Anytime, přední hráč na poli služeb sdílených vozů, rozšiřuje svůj vozový park o dalších 80 automobilů Toyota C-HR. Všechny opět s hybridním pohonem, automatickou převodovkou a parkovací kamerou. Celkem nyní mají lidé ve službě Anytime carsharing k dispozici 580 vozů.

„Naše sdílená auta pro cesty do zaměstnání, školy, na nákupy, za sportem, kulturou či výlety využívá stále více lidí, a proto nyní opět rozšiřujeme jejich počet. Aktuálně přidáváme další nové automobily Toyota C-HR, všechny s automatickou převodovkou, hybridním motorem a parkovací kamerou, jak jsou již uživatelé naší služby zvyklí,“ říká Milan Beutl, ředitel Anytime carsharing.

Pro Anytime je hybridní pohon v současnosti ideálním řešením. Jedná se o nejefektivnější variantu ekologického pohonu s jistotou dojezdu. Z dat vyplývá, že 52 % jízdy využívají vozy energii, kterou si samy jízdou vytvoří. Za dobu působení na českém trhu má Anytime na kontě přes milion úspěšných výpůjček. 

Pilotní testování vozu na vodíkový pohon Toyota Mirai

Anytime se rozhlíží i do budoucnosti. I když nyní využívá výlučně vozy s hybridním pohonem, společně s Toyotou se rozhodlo k pilotnímu testování vozu na vodíkový pohon Mirai.

„Model Mirai využívá k výrobě elektřiny vodík a produkuje pouze čistou vodu. Vykazuje tak mimořádné ekologické parametry.  Věříme, že toto je řešení budoucnosti, a jsme rádi, že můžeme společně s Anytime otestovat také v reálném provozu,“ říká Martin Peleška, ředitel českého zastoupení značky Toyota.

Mirai staví na technologii palivových článků TFCS (Toyota Fuel Cell System), která kombinuje palivové články s hybridním pohonem. Její součástí je nová sada palivových článků FC Stack (vlastní technologie Toyoty) a vysokotlaké zásobníky na vodík. Soustava TFCS je energeticky hospodárnější než spalovací motory a za jízdy neprodukuje žádné emise CO2, ani jiné škodlivé látky. Řidiči mohou očekávat stejnou úroveň pohodlí jako u vozů se zážehovým motorem, včetně velkorysé dojezdové vzdálenosti a tankování vodíkového paliva během pouhých tří minut.