Asi stovka lidí se chystá na protiromský protest do Č. Budějovic

Zhruba stovka lidí se má v sobotu účastnit protiromského protestního pochodu v Českých Budějovicích. Organizátoři na magistrátu nahlásili, že trasa povede z Lannovy třídy před areál Výstaviště, kde má akce skončit. Policie se na sobotní odpoledne připravuje a je připravena v případě nepokojů zareagovat, řekl ČTK jihočeský policejní mluvčí Jiří Matzner. Podle serveru Svobodnyodpor by se protestní akce měla uskutečnit i v Písku. Ale na tamní radnici podle jejího mluvčího Romana Ondřicha zatím nikdo oznámení o pořádání shromáždění nepodal.

Protiromský pochod se má v sobotu odpoledne uskutečnit v různých městech v pěti krajích. Svolavatelé tvrdí, že chtějí protestovat proti systému sociálních dávek a proti údajnému černému rasismu. "Organizátoři nahlásili začátek v 15:00 a ukončení na 18:00," řekla mluvčí českobudějovického magistrátu Jitka Welzlová.
 
Podle Matznera policie situaci a případný postup konzultuje právě s radnicí. "Samozřejmě také sledujeme informace na sociálních sítí. Jedná se o standardní záležitost," řekl Matzner.
 
České Budějovice se v létě staly jedním z center protiromských protestů. Účastníkům několika shromáždění a pochodů vadila hlavně situace na sídlišti Máj. Tam bydlí přes 20.000 lidí a žije zde také patrně nejvíce zástupců romské menšiny ve městě.
 
Situace na sídlišti Máj byla napjatá od konce června, tehdy se do sporu dostaly děti na hřišti a následně se do konfliktu zapojilo asi 100 dospělých. Následovalo několik demonstrací a protestních pochodů, které vyústily v potyčky. Policie zadržela několik desítek lidí, deset jich obvinila. Dalších osm lidí obvinila kvůli konfliktu na dětském hřišti.
 
zdroj: ČTK