Budvar uvedl do provozu stáčírnu piva do plechovek za 110 mil. Kč

Budějovický Budvar dnes uvedl do provozu novou stáčírnu piva do plechovek za 110 milionů korun. Dosud pivo do plechovek plnil v pivovaru Ottakringer ve Vídni. Linku s hodinovou kapacitou 16.800 plechovek spustil prezident Václav Klaus. Zatímco v roce 2005 Budvar prodal v plechovkách 9000 hektolitrů piva v plechovkách, loni to bylo více než 74.000 hektolitrů, řekl ředitel pivovaru Jiří Boček s tím, že očekává další růst prodeje.

Stáčírna je vybavena nejmodernějším zařízením pro plnění plechovek o objemu 0,33 litru, 0,44 litru a 0,5 litru. Umožní také balení plechovek v mnoha praktických a uživatelsky komfortních skupinových balení do fólie. Nejdůležitějším prvkem technologického celku je plnící monoblok s využitím volumetrického plnění pracující v aseptickém prostředí. Linka má nominální hodinový výkon plniče piva 16.800 kusů plechovek. Dodavatelem strojní technologie je německá firma KHS GmbH a dodavatelem stavební části společnost Porr a.s.

"Stáčírna plechovek patří mezi naše nejdůležitější investice v posledních letech. Prodej piva v plechovkách nám výrazně roste a očekáváme, že i do budoucna se bude poptávka po pivu v tomto obalu zvyšovat," uvedl ředitel. Loni Budvar prodal v plechovkách přes 74.000 hektolitrů piva, asi 75 procent směřovalo na export, největší objemy do Rakouska, Švýcarska, Německa a Kanady.
 
Díky vlastní stáčírně bude pivovar podle Bočka schopen rychleji reagovat na požadavky zákazníků, výrazně rozšíří sortiment skupinových balení a v plechovkách začne prodávat i další druhy piva. Vznikne sedm pracovních míst. V současné době nabízí Budějovický Budvar v plechovkách pouze světlý ležák, výčepní pivo a nealkoholické pivo. Rychlá reakce na změny v poptávce a rozšíření sortimentu by do budoucna měly přinést další zvýšení prodejů piva v plechovkách.
 
Budějovický Budvar loni uvařil 1,34 milionu hektolitrů piva, což je o dvě procenta meziročně více. Vyvezl nejvíce piva ve své 117 let dlouhé historii. K zákazníkům v 58 státech ho putovalo 657.000 hektolitrů. Celkové tržby pivovaru loni vzrostly o pět procent na 2,1 miliardy korun. Plechovkové pivo začal Budvar vyrábět v roce 1973. Pokus o stáčení piva do plechovek přímo v pivovaru však narážel na technické problémy a dopadl nakonec neúspěšně. Krátce pivo plnil do plechu na Slovensku, v poslední době ve Vídni.
 
Podle Českého svazu pivovarů a sladoven se v Česku mezi lety 2009 a 2010 změnil poměr baleného a sudového piva. Prodeje piva v láhvích a plechovkách činí více než polovinu prodaného piva a vytlačuje pivo sudové. "Podíl plechovkového piva na výstavu českých pivovarů v roce 2011 byl asi šest procent, čísla za rok 2012 budou známá v polovině března," řekl ČTK předseda Českého svazu pivovarů a sladoven František Šámal. Spotřeba piva v Česku loni zřejmě klesla, a tak není jisté, zda růst plechovkového piva nepohltil růst prodeje piva v pet lahvích. "Pro levnější druhy piva, třeba pro výčepní, je výhodnější petka, a pro prémiové nebo superprémiové pivo, jako je Budvar, je výhodnější plechovka," dodal.
 
zdroj: ČTK