Česká mincovna nabízí zlatou kilovku s Palackým za 1,38 mil. Kč

Česká mincovna začala dnes v Jablonci razit zlaté investiční medaile s motivem tisícikoruny a Františka Palackého. Medaile je třetí ze série Bankovky ČR na medailích České mincovny, předchozí nesly motiv pětitisícovky a dvoutisícovky. Letošní kilovka se stejně jako ty předchozí razí v nákladu sto kusů, investoři je mohou koupit za 1,38 milionu korun, loňská byla o 180.000 korun levnější. I tu mohou ještě investoři získat, ale už za letošní cenu, řekl novinářům obchodní ředitel mincovna Tomasz Surdy.

Zlaté kilovky razí mincovna od roku 2005, tehdy se ta první prodávala za půl milionu korun. Rekordní cenu měla ražba loni v září, kdy za doražbu kilogramové medaile s Emou Destinnovou platili klienti 1,5 milionu. Zlaté medaile jsou dražší než slitky o stejné hmotnosti, důvodem je umělecké zpracování a především 20procentní DPH, kterou musí mincovna odvést do státní kasy. Zákazníci ale na rozdíl od zlaté cihly získají umělecké dílo, které získává na ceně. Umělecká a sběratelská hodnota medailí investici chrání před krátkodobými výkyvy cen zlata na trhu.

"V současné době máme rezervováno či už zaplaceno 29 medailí," řekl Surdy. Jde podle něj většinou o klienty, kteří medaile kupují pravidelně a mají zájem o konkrétní čísla. Každá z medailí je označena nejen puncem ryzosti, ale také číslem od 1 do 100. Většinou jde o klienty, kteří se do mincovny každoročně vracejí a chtějí mít ucelenou sérii. "Naší nejvěrnější místní zákaznicí je žena, která každý rok už od začátku kupovala čtyři zlaté kilovky, loni už jich objednala šest, i letos jsme jí je rezervovali," poznamenal ředitel. Žena údajně kupuje medaile pro vnoučata s konkrétními čísly, které odpovídají roku jejich narození.

Zlatá kilovka má tradičně průměr 85 milimetrů a tloušťku 11 milimetrů. Autorem předlohy je Oldřich Kulhánek, který je i autorem českých bankovek. Každou z medailí vybavil grafickým listem s vlastnoručním podpisem. Autorem medaile je výtvarník Vladimír Oppl. Mincovna chce v sérii bankovek vyrazit osm medailí, poslední s motivem dvacetikoruny se sv. Václavem. Letos se chystá také unikátní ražba deseti zlatých a deseti platinových medailí věnovaných Václavu Havlovi a zlaté kilovky chce ke 150. výročí založení dát v Jablonci razit i Česká obec sokolská.

Česká mincovna působí na trhu 19 let, razí oběživo i pamětní mince pro Českou národní banku i další banky ve světě. Od loňska nabízí investorům i zlaté slitky, jichž se za měsíc prodává za 50 až 70 milionů korun. Vlastníkem mincovny je společnost Monetica. Firma loni dosáhla podle předběžných informací tržeb na úrovni rekordního roku 2009, kdy uskutečnila zakázky za 620 milionů korun. Na letošní rok plánuje mincovna další růst tržeb na 750 milionů Kč a růst zisku na 70 milionů.

zdroj: ČTK