Co v jarních měsících zahrada potřebuje?

Jaro je časem, kdy se zahrada probouzí k novému životu a nabízí mnoho radosti, ale i práce. Abychom si celý rok mohli užít její krásy a plodů, je třeba ji na jaře řádně připravit na novou sezónu. Na co byste neměli zapomenout?  

Uklidit a prokypřit půdu 
Na začátku jara je třeba odstranit ze záhonků zbytky starých rostlin, listí, jehličí a plevelů, které by mohly bránit růstu nových rostlin. „Půdu je vhodné prokypřit pomocí speciálních provzdušňovacích hrábí nebo kultivátoru. Tím se zlepší její propustnost, vzdušnost a struktura. Při prokypřování je možné přidat i hnojivo, kompost nebo mulč, které dodají půdě živiny. Zároveň je dobré záhony vyplet od rašících plevelů, dokud nejsou příliš zakořeněné a netvoří semena. Jahodníky zbavíme oschlých a poškozených listů,“ doporučuje Petr Tichý, specialista sítě prodejen Hecht – specialista na zahradu.

Zasadit a zasít 
Jaro je ideální dobou pro výsadbu rostlin, které potřebují delší vegetační dobu, jako jsou například ovocné stromy, keře nebo trvalky, cibuloviny, okrasné dřeviny nebo jahody. Pro výsev zeleniny a květin je třeba vybrat vhodnou směs semen podle typu půdy na zahradě, polohy a celkového klimatu. Některé druhy zeleniny, jako jsou rajčata, papriky nebo okurky, je lepší předpěstovat doma nebo ve skleníku a vysadit je až po posledních mrazících. Přímo na záhoně je možné zasít například salát, ředkvičky, mrkev, petržel, hrách, kedlubny nebo kopr.

Ošetřit a ochránit rostliny
Jarní počasí může být proměnlivé a pro citlivější rostliny tak nepříznivé. Je proto třeba sledovat předpověď a chránit čerstvé rostlinky před mrazem, větrem, deštěm nebo škůdci. Před nepřízní počasí pomůže ochránit zakrytí bílou netkanou textilií. Důležitá je také od začátku pravidelná péče - zálivka, okopávání a prořez. Ovocné dřeviny, rybíz, angrešt, kanadské borůvky lze již v tuto dobu ošetřit postřiky proti padlí a proti dalším chorobám.

Připravit vodu 
Na zahradu můžete vrátit všechny nádrže, do kterých zachytáváme dešťovou vodu. Nejprve je třeba je vyčistit a zkontrolovat, zda nemají žádné praskliny nebo netěsnosti. Také je třeba zprovoznit přívod vody, který jsme na podzim uzavřeli a vyprázdnili, aby jej mráz nepoškodil. Pokud máme na zahradě zahradní jezírko, fontánu nebo jiné vodní prvky, je třeba je také vyčistit, doplnit vodu a zapnout čerpadla a filtry. Tím zajistíme, že naše zahrada bude opět plná života a krásy.

Zkrášlit a zútulnit 
Jaro je také dobou, kdy můžeme posunout zahradu o kus dál a vytvořit zde příjemnou atmosféru nebo založit nový estetický vzhled. Můžeme například pořídit nový plot, pergolu, altán nebo zahradní nábytek, vyzdobit zahradu květináči, vybudovat nové zahradní cestičky, schody, zídky nebo skalky, nebo pořídit houpačku, pískoviště pro děti, houpací síť nebo ohniště.

Základem je trávník
Základním prvkem většiny zahrad je perfektně posekaný trávník. Ten je třeba po zimě připravit na novou sezónu. Díky vertikutaci se z trávníku odstraní zplstnatělá tráva a povrch půdy se prokypří, což umožní lepší průnik vzduchu, živin a vody do půdy.

„Dnes jsou v nabídce vertikutátory s několika druhy pohonů. Hodně rozšířené jsou elektrické vertikutátory, jejichž používání je velice snadné a jsou téměř bezúdržbové. Pokud je však potřeba vertikutovat plochy bez dostupnosti elektrické energie či plochy členité a větší, hodí se k této práci vertikutátory poháněné spalovacím motorem. Pokud disponujete menší plochou a nechce se vám dávat pozor na elektrický přívodní kabel, může být vhodným pomocníkem akumulátorový vertikutátor,“ doporučuje Petr Tichý, specialista sítě prodejen Hecht – specialista na zahradu.

Chytrým řešením může být akumulátorový program
„Praktickým tipem pro každého, kdo se stará o zahradu je využití synergie akumulátorového programu. Akumulátorový pohon je tichý, bez emisí a šetrný k přírodě. Aku stroje jsou snadno ovladatelné a vyžadují jednodušší údržbu ve srovnání s motorovými stroji. Moderní akumulátory disponují dostatečnou kapacitou, avšak jejich pořízení je poměrně nákladné. Nemusíte však investovat do samostatného akumulátoru pro každý stroj, protože díky akumulátorovým programům můžete napájet i desítky strojů pouze jedním akumulátorem,“ říká Petr Tichý, specialista sítě prodejen Hecht – specialista na zahradu.

Tipy na vybrané produkty značky Hecht:

Výkonná akumulátorová sekačka Hecht 6246 S s pojezdem
Akumulátorová sekačka se záběrem nože 46 cm v sobě snoubí výhody elektrického motoru, který neprodukuje žádné emise, je tichý a nevyžaduje prakticky žádnou údržbu s výhodami sekaček se spalovacím motorem, které jsou nezávislé na zdroji energie. Není tedy třeba složitě připravovat a tahat za sekačkou přívodní kabely, nebo složitě startovat spalovací motor. Stačí jen zasunout nabitý akumulátor a sekačka je připravena. Díky velice snadnému ovládání a údržbě omezující se prakticky jen na nabíjení akumulátoru a pravidelné broušení nože je sekačka vhodná úplně pro všechny, i pro seniory. Hmotnost sekačky je jen 32 kg, díky integrovanému pojezdu se pohybuje sama rychlostí 3 km/h. Doba nabíjení je cca 75 minut a podle typu baterie vydrží sekačka na jedno nabití sekat až 58 minut.

K dostání za 9 999 Kč na www.hecht.cz a v kamenných prodejnách Hecht po celé ČR.

Motorový kultivátor - HECHT 7970 s přívěsným vozíkem
Motorový kultivátor HECHT 7970 ocení každý, kdo hledá stroj pro široké využití po celou sezónu. Poháněn je čtyřdobým motorem HECHT OHV s objemem 212 cm3. Standardně je dodáván se čtyřmi sadami kultivačních radliček, jejichž pracovní záběr je celkem 110 cm. Stroj je tak vhodný i pro práci na větších záhonech. Vybaven je dvoustupňovou převodovkou. Je tak možné volit dvě rychlosti vpřed a zpátečku. Startuje pomocí klasické startovací šňůry. Ke stroji je možné dokoupit i pár 8“ kol a doplnit jej o přívěsný vozík s ojí. Tímto způsobem kultivátor přestavíte na plnohodnotný jednoosý traktor.

K dostání za 9 999 Kč na www.hecht.cz a v kamenných prodejnách Hecht po celé ČR.

Akumulátorové kolečko HECHT 2620
Akumulátorové kolečko nabízí několik výhod oproti tradičním ručním kolečkům. Je poháněno elektromotorem a není třeba vyvíjet žádnou sílu k pojíždení. Kolečko HECHT 2620 je napájeno z 24 V lead acid akumulátoru o kapacitě 12 Ah, příkon motoru je 280 W. Díky efektivnímu převodu má vyšší stoupavost, nosnost i životnost, než obdobná kolečka s klasickým motorem. Podle zatížení vydrží kolečko na jedno nabití v provozu 2 - 10 hodin. Doba nabíjení je cca 7 hodin. Podle zatížení je maximální rychlost cca 6 km/h. Korba má kapacitu 80 litrů a kolečko je možné zatížit až 260 kg. Hmotnost prázdného kolečka je 40 kg.

K dostání na Hecht.cz a v kamenných prodejnách Hecht po celé ČR za 9499 Kč.

Zahradní traktor Hecht 5186
Zahradní traktor Hecht 5186 je ideální pro pohodlné sečení trávníku na rozlehlejších plochách nad 2000 m2. Je vybaven jednoválcovým motorem LONCIN OHV a převodovkou HYDRO-GEAR má maximální výkon 9,2 kW. Vzhledem k tomu, že šířka pracovního záběru je 86 cm, práce jde rychle od ruky. Stroj se pohybuje rychlostí až 8,8 km/h vpřed a 4,52 km/h vzad. Disponuje dostatečně prostorným sběrným košem 245 l. Hmotnost traktoru je 190 kg. Traktor Hecht 5186 lze do 2 dnů dopravit zkompletovaný, seřízený a plně zprovozněný až domů za 999 Kč.

K dostání za 57 999 Kč na www.hecht.cz a v kamenných prodejnách Hecht po celé ČR.