Fruko-Schulz podpoří ukrajinské uprchlíky

Přední výrobce lihovin v tuzemsku, firma Fruko-Schulz, vyčlení pětikorunu z prodeje každé láhve ukrajinské vodky Hlibny Dar na pomoc Ukrajině. Vedení jindřichohradecké likérky tímto krokem vyjadřuje solidaritu ukrajinským občanům.

„Predátorský vojenský vpád Ruska do svéprávné, samostatné a svrchované ukrajinské oblasti je pro mne jednoznačně nepřijatelný. Tento čin odsuzuji a je správné, že se k němu tímto způsobem postavil i celý svět,“ uvedl ředitel společnosti Fruko-Schulz Josef Nejedlý. 

Ukrajina je jednou ze zemí, s níž má jindřichohradecká likérka velmi intenzivní obchodní vztah. „Vyvážíme tam například Absinth, odtamtud zase vozíme uzávěry na láhve. Na tuzemském trhu zastupujeme ukrajinskou firmu Bayadera, která vyrábí vodku Hlibny Dar. A jako projev podpory Ukrajině jsme se rozhodli láhve s touto vodkou opatřit symbolem ukrajinské vlajky a věnovat pětikorunu z prodeje každé láhve na dobročinné účely,“ řekl šéf Fruko-Schulz.

Výrobce lihovin chce z výtěžku zajistit nákup potřebných věcí pro ukrajinské rodiny, které v jihočeském regionu naleznou azyl po útěku z válečné oblasti. „Ukrajinským uprchlíkům chci nabídnout pomoc i sám – v Českém Krumlově vlastním hotel a část jeho kapacity vyčlením pro matky s dětmi,“ řekl Josef Nejedlý.

Ten zároveň věří, že nynější válečný konflikt zcela nezastaví obchod s alkoholem. Společnost Fruko-Schulz obchoduje vedle Ukrajiny také s Ruskem. Na ruský trh vyváží zhruba milion láhví lihovin ročně a má výhradní zastoupení ruské společnosti Ladoga pro český i unijní trh. „Fruko-Schulz je českou firmou s podílem zahraničních akcionářů z Ruska. Zaměstnává české občany, odvádí daně do českého státního rozpočtu, řídí se českými zákony. Jinde ve světě nemá své pobočky, nevyužívá žádné daňové kličky ani daňové ráje, platební styk nejde přes žádnou ruskou banku. Za firmu i za její zaměstnance nesu odpovědnost, proto věřím, že válka zcela nezastaví obchod. Doplatili by na to především lidé, kteří zde pracují,“ dodal Josef Nejedlý.