"Většina sněhu ze středních poloh už odtála a tudíž očekáváme, že většina toků bude klesat," řekla Štěrbová ČTK. Mírně stoupat ještě bude hladina Nežárky a střední a dolní úsek Lužnice. "Na dolním toku Lužnice v Bechyni nelze úplně vyloučit, že se hladina přiblíží ke třetímu stupni povodňové aktivity," dodala.
V Bechyni - Zářečí, kde se Lužnice pravidelně vylévá z koryta, loni Povodí Vltavy vybudovalo protipovodňová opatření za 14 milionů korun. Na levém břehu vznikla betonová zeď, na kterou lze vystavět mobilní stěnu, která lokalitu ochrání až před stoletou vodou. Celková délka bariéry je zhruba 242 metrů. Stavební práce sice skončily v prosinci, ale stavba ještě dodavatelem nebyla předána. "Dnes se členové protipovodňové komise dohodli s dodavatelem na částečném využití opatření," řekl ČTK starosta města Jaroslav Matějka. Mobilními stěnami byly přepaženy průchody k řece. Voda by tak neměla zaplavit ani přilehlé zahrady.
Sníh v nižších a středních polohách Jihočeského kraje podle hydrologů již odtál takřka úplně, ve vyšších polohách zůstávají nesouvislé zbytky sněhu. Drží se ještě na Šumavě, například na Churáňově leží 20 centimetrů sněhu.
Lužnice v monitorovací stanici Bechyně překonala první stupeň ve středu večer a o půlnoci na dnešek druhý. Nad ránem kulminovala na 314 centimetrech, za dva dny stoupla o více než 130 centimetrů. Hladina řeky Malše v Roudném kolísala ráno mezi prvním a druhým stupněm na 211 centimetrech od 02:00. Od té doby klesla na 184 centimetry. Prudce stoupla i řeka Smutná v monitorovací stanici Rataje. Z druhého stupně už je ale na nejnižším stupni povodňové aktivity a blíží se normálu. Rozbouřila se také Stropnice v Borovanech, v poledne stoupla k pohotovosti.
zdroj: ČTK