I letos bude Jizerská magistrála zdarma

Běžkaři za 180 kilometrů upravených tras v Jizerských horách nebudou ani v nadcházející zimní sezóně platit. Novinkou ale je snaha odlišit lyžaře, kteří na údržbu Jizerské magistrály přispějí. ČTK to řekla ředitelka Jizerské o.p.s Jana Lhotová. Společnost se o úpravu běžeckých tratí stará.

"Prodávat budeme samolepky na auta a upomínkový předmět - placku, kterou si může lyžař připnout na oděv. Viditelně se tak bude odlišovat od těch, kteří se na údržbě tratí nepodílejí," uvedla Lhotová. Za upomínkový předmět budou běžkaři platit podle svého uvážení od 50 do 2000 korun.

 
Podle nedávného průzkumu Jizerské o.p.s je za upravené stopy ochotno zaplatit zhruba 90 procent lyžařů, kteří v zimě zavítají na Jizerskou magistrálu. Třetina z nich by ale dala jen 20 korun.
 
Podle Lhotové zřejmě budou muset v budoucnosti magistrálu zpoplatnit. Na sezónu potřebuje Jizerská o.p.s. zhruba čtyři až pět milionů korun. Asi polovinu peněz získává z veřejných rozpočtů, a to od Libereckého kraje, Liberce, Jablonce nad Nisou a dalších měst a obcí. Dále ji podporují firmy a soukromí dárci. Údržbu je možné od konce roku 2009 podpořit i dárcovskou DMS. Za uplynulé tři roky ale Jizerská o.p.s takto získala jen asi 120.000 Kč. Zhruba 300.000 korun běžkaři za tu dobu poslali také na sbírkový účet společnosti.
 
V letošní sezóně na magistrále přibudou dva nové úseky. Pro lyžaře vyznávající klasický styl upraví cestu po takzvaném Kanále, který vede z Maliníku ke křižovatce Vládní cesty a cesty k Černé Nise. Nový bude i úsek z Čihadel na Kneipu. "Jedná se o úsek, kde se lyžaři doposud míjeli v obou směrech, což činilo problém především při velké návštěvnosti magistrály a hlavně při Jizerské padesátce," dodala Lhotová.
 
zdroj: ČTK