Koupaliště na jihu Čech zažívají povedený start sezony

Sluneční počasí v posledních dnech těší hlavně provozovatele koupališť. Na jihu Čech zaznamenávají na některých z nich výjimečně vysoké návštěvy. Lidé se už také začínají koupat ve volné přírodě.

"Začátek sezony se povedl. Návštěvy nám dělají velkou radost," řekl dnes ČTK jednatel letního koupaliště v Soběslavi na Táborsku Vladimír Falada. Poprvé se tam lidé mohli koupat v pátek. Ač bylo teplo, první den moc lidí nepřišlo. "Voda byla ještě chladná, teprve se ohřívala," uvedl Falada. 
    
V neděli však dorazilo na koupaliště za den více než 600 rekreantů. Ve středu přišlo přes 400 lidí. "Voda už dosahuje 25 stupňů Celsia, což je ideální teplota. Pokud vydrží počasí, myslím si, že i návštěvnost nadále zůstane vysoká," řekl. 
    
Ještě větší nápor eviduje plovárna v Českých Budějovicích. Tam začala sezona v sobotu a lidé si do areálu rychle našli cestu. "Nejvyšší dosavadní návštěvnost za den byla více než 2000 lidí. Přitom kapacita areálu je 2200 osob," řekla Jitka Welzlová, mluvčí magistrátu, jenž plovárnu vlastní. Téměř každý den, kdy je areál v provozu, je návštěvnost vyšší než 1000 lidí. 
    
Rekreanti využívají ke koupání také přírodní lokality. Platí to například i pro nádrž Lipno nad Vltavou, kde koupající neodradí ani nižší teplota vody. "Už několik dní lidé chodí do vody. Je to pro ně příjemné osvěžení," uvedl Jiří Falout ze společnosti Lipno servis, která v okolí přehrady provozuje řadu aktivit. 
    
Dodal, že by však lidé neměli zapomínat na to, že vzhledem k nižšímu stavu vody se mění i profil dna nádrže. "Jde o to, že někde se mohou těsně pod hladinou objevovat různé ostrůvky, které dřív byly více pod vodou. Lidé tak musí dávat větší pozor, aby nedošlo ke zranění," řekl. 
    
Nové odběry vody z přírodních koupališť budou jihočeští hygienici provádět v příštím týdnu. Letos sledují osm koupacích míst. 
 
zdroj: ČTK