Kvalita vody na Orlíku se zlepšila

Kvalita vody u veřejného tábořiště Podolsko na nádrži Orlík se výrazně zlepšila. Podle posledního rozboru hygieniků má jen mírně zhoršené vlastnosti a na pětistupňové škále dostala dvojku. Přitom před týdnem tam byla voda nevhodná ke koupání. Vyplývá to z dnešních informací českobudějovické krajské hygienické stanice. 

Podle aktuálního rozboru je pouze překročena limitní hodnota ukazatele chlorofyl-a a vodní květ. Hygienici udělali tento týden rozbory na třech vybraných místech z osmi sledovaných lokalit. Šlo o výjimečný krok, protože většinou vodu kontrolují jen jednou za 14 dní. A naposledy tak učinili minulý týden. 
    
Kromě Podolska zjišťovali stav ještě v lokalitě Staňkovského rybníku a a pláži na Lipně u stejnojmenné vodní nádrže. V obou případech voda vykazuje zhoršenou jakost. To znamená, že situace se tam v porovnání s posledními odběry nemění. Na obou místech byly mimo jiné překročeny limitní hranice ukazatele sinice. 
    
Koupání ve volné přírodě však v posledních dnech není vzhledem k chladnějšímu počasí vyhledávanou rekreační aktivitou. To poznala řada provozovatelů. Například v Českých Budějovicích ve středu kvůli dešti vůbec neotevřeli letní plovárnu. Podobný režim museli zavést i v Dačicích. Tamní koupaliště bylo kvůli chladnému počasí zavřeno od úterý do dneška. V pátek chtějí provozovatelé v Dačicích provoz obnovit. 
 
zdroj: ČTK