Kvůli nízké hladině řeky vodáci nesmí splouvat Teplou Vltavu

Kvůli nízkému stavu řeky nesmí turisté splouvat Teplou Vltavu. Výška hladiny na měřící stanici Soumarský Most na Prachaticku nyní činí 48,8 centimetru. Minimum stanovené pro splouvání tohoto úseku řeky je přitom 50 centimetrů. ČTK o tom informoval mluvčí šumavského parku Pavel Pechoušek.

"Zákaz splouvání platí už třetí den," uvedla Hana Picková z Informační a strážní služby Správy NP a CHKO Šumava. O Teplou Vltavu byl přitom ze strany turistů doposud velký zájem. Řeku od května, kdy sezona začíná, splulo přes 1600 lodí. Vodáci se mohli vydat ze Soumarského Mostu k Pěkné na 18 kilometrů dlouhý úsek vedoucí šumavskou přírodou.
 
"Zájemci o splouvání řeky mohou aktuální stav vody sledovat na našich webových stránkách," řekl Pechoušek. Dodal, že pokud se turisté chtějí vydat na Teplou Vltavu, doporučuje jim, aby se zaregistrovali do systému. Registrovaní jedinci, kteří měli řeku splout v těchto dnech, kdy platí zákaz, o poplatek, který činí 300 korun za loď, nepřijdou. Šumavský park jim peníze vrátí. Navíc se mohou znovu do systému zaregistrovat. "Ještě stále zbývají volné termíny," řekl Pechoušek.
 
Turisté mohou přijet na Soumarský Most i bez vyřízené registrace. Riskují však, že bez předchozí rezervace nebude zrovna pro splutí volná kapacita. A za loď také místo 300 korun zaplatí na místě 500 Kč.
 
Nový návštěvní řád, který začal 1. května platit, navyšuje denní limit počtu lodí na Teplé Vltavě. Zatímco loni při výšce hladiny 50 až 61 centimetrů smělo na řeku jen 28 plavidel, letos jich bude až 63. Při stavu nad 61 centimetrů se limit zvedá na 180 lodí.
 
Ekologičtí aktivisté už několik let usilují o snižování počtu vodáků na Teplé Vltavě. Podle nich lodní turistika škodí perlorodce, která v korytě řeky žije. Šumavský park si však nechal vypracovat studii, podle níž schválené limity plavidel pro letošní rok nemají na přírodu významný vliv.
 
zdroj: ČTK