Muž v jižních Čechách padělal 38 tisícikorun, platil s nimi dluhy

Jihočeští kriminalisté zadrželi šestadvacetiletého muže, který podle nich padělal 38 tisícikorun. S větší částí plagiátů chtěl zaplatit pohledávky vůči svým věřitelům. Peníze padělal však jen na jedné straně bankovky, řekl dnes ČTK jihočeský policejní mluvčí Milan Bajcura. 

Podle něj přesto věřitelé fakt, že naletěli podvodníkovi, zjistili až druhý den po převzetí. "V průběhu předání muž bankovky na oko přepočítal před věřiteli, kteří tak uvěřili, že se jedná o pravé peníze," řekl Bajcura. 

Mluvčí dodal, že tato forma padělků je velmi nepovedená. Muž prý plagiáty vyrobil na dvou různých tiskárnách a 27 falešných tisícikorun dal věřitelům. Nyní mu hrozí za padělání a pozměnění peněz a podvod až osm let vězení. 
    
Jihočeská policie loni vyšetřovala 108 případů padělaných peněz. Vyřešila však jen 12 z nich, což představuje úspěšnost lehce přes 11 procent. Nízká objasněnost je podle policistů hlavně způsobena tím, že falešné bankovky jejich držitelé odhalí pozdě. "Například ve velkých obchodních domech to zjistí až při kontrole tržby. V tu dobu už nikdo neví, kdy a kdo falešnými bankovkami platil a policie se při vyšetřování nemá čeho pořádně chytnout," uvedl Bajcura. 
 
zdroj: ČTK