Muž z Liberce dostal za vraždu manželky 17 let

Krajský soud v Liberci potrestal 17 lety vězení sedmapadesátiletého Vlastislava Svobodu z Liberce, který zavraždil svoji 24letou manželku. Žena zemřela o lednové noci v jejich bytě v Liberci při sporu o vypnutí televize. Podle obžaloby muž omotal kolem jejího krku čtyřikrát prádelní šňůru a uškrtil ji. Rozhodnutí soudu není pravomocné, obhájce i žalobce si nechali lhůtu na rozmyšlenou.

Krajský senát udělil přísnější trest než navrhoval státní zástupce Radim Kadlček. "Nelze objektivně prokázat, že obžalovaný vraždu plánoval," uvedl ve své závěrečné řeči Kadlček a požadoval patnáctileté vězení.

Podle soudu ale šlo o úmyslný čin, a změnil proto právní kvalifikaci na přísnější se sazbou od 12 do 20 let. "Šlo o promyšlený zločin ze zavrženíhodných podmínek," uvedl soudce Martin Omelka.
 
Tragický čin se stal v noci na 22. ledna. Mladá žena se vrátila pozdě domů a požadovala po svém manželovi, aby vypnul televizi, ale on se chtěl dívat dál. Samotný čin si prý obžalovaný moc nepamatuje. "Vím jen, že jsem bral šňůru ze stolu, další jsou jen mé domněnky," řekl před soudem.
 
Podle Omelky ale šlo o nečekaný a zákeřný útok, před nímž ženu pravděpodobně udeřil. Senát nevěří ani tomu, že na prázdném konferenčním stolku ležela šňůra na prádlo náhodou. Hádka byla podle soudu jen záminkou a vražda měla být prostředkem k vyřešení Svobodova problému. Muž byl rok a půl nezaměstnaný a jeho manželka chtěla, aby si našel práci. Jinak by se odstěhovala k jinému příteli a Svoboda by neměl, kde bydlet. "Měl ultimátum do února, že s ním skončí," uvedl soudce.
 
Podle něj pro obžalovaného nesvědčí žádná polehčující okolnost. "Jen litoval toho, že by měl zbytek života strávit ve vězení," upozornil Omelka. Svobodovi nepomohlo ani přiznání k vraždě. Udělal to totiž až s odstupem času pod tíhou důkazů.
 
Psycholožka i psychiatr se u soudu shodli, že šlo o čin v afektu. "Žil dlouhodobě v neuspokojivém partnerském stavu. Byla to okamžitá zkratová reakce," uvedla před soudem psycholožka Naďa Kravcivová. Obdobný názor má i psychiatr Ladislav Hnídek. "Poslední kapka spustila jednání, které mu není vlastní," řekl.
 
O čin z afektu by však podle Omelky šlo, kdyby muž po činu zavolal policii. Místo toho Svoboda svoji mrtvou ženu ukryl. Tělo policisté našli skoro až po měsíci. Na zápach rozkládajícího se těla je upozornili sousedé z domu. Schované bylo v koupelně pod podlahou a částečně pod záchodovou mísou. Muž u soudu vypověděl, že mrtvou manželku nejprve ukryl do skříně v obývacím pokoji a po třech dnech ji přemístil do koupelny.
 
S manželkou se podle své výpovědi poznal před deseti lety, když pracoval jako řidič u dopravního podniku. Bylo jí 14 let a prý za ním chodila asi čtvrt roku do autobusu, než jí zatelefonoval. O rok později se jim narodilo první dítě, dva roky nato druhé. Spory prý měli hlavně posledního půl roku.
 
zdroj: ČTK