Muzeum čokolády v Táboře nabízí módní kolekci z marcipánu

Kolekci padesáti modelů historických i současných oděvů vyrobených z marcipánu mohou od včerejška obdivovat návštěvníci v Muzeu čokolády a marcipánu v Táboře. Oblečeny do nich jsou panenky Barbie. Výstava Svět marcipánové módy prezentuje nejen historický vývoj oděvů, ale také krásu a detail cukrářského umění, řekla při vernisáži ČTK manažerka muzea Lenka Želivská. 

Na kolekci modelů pracovala Michaela Sehnalová z Mikulova od ledna do září. Jeden model tvořila v průměru deset hodin. "Při takové práci se člověk nedívá na hodinky, sednete, tvoříte a najednou zjistíte, že jsou tři hodiny ráno," řekla amatérská cukrářka ČTK. "Je to můj koníček, neumím si představit, že bych se tím živila," podotkla s úsměvem. Největší práci jí dal pravěk, ztvárnila v něm rodinu uprostřed jeskyně s nástěnnými malbami. Na díle pracovala asi 40 hodin. 
    
Nejlehčí šaty váží 200 gramů, nejtěžší asi kilogram. Žádná potravinářská ingredience jí při práci nechyběla, ani zlato a stříbro, některé odstíny barev si míchala. Lidé mohou obdivovat křehké modely z Mezopotámie, bohatě zdobené renesanční, barokní či rokokové róby, ale také pět modelů od Blanky Matragi a svatební šaty britského prince Williama a jeho ženy Kate, které Sehnalová přivezla na výstavu těsně před vernisáží. 
    
Výstavu doplňují ukázky skutečných oděvů, odborné texty a audiovizuální pořad. Zejména muži mohou přijít zhodnotit repliku čokoládové sochy Jaromíra Jágra v téměř životní velikosti. První verze plastiky se v muzeu totiž roztekla při letních vedrech, takže se cukrářské trio Kopecký-Nácalová-Uhlíková pustilo do sochy nové. 
    
Muzeum čokolády a marcipánu bylo otevřeno loni v září v historickém centru Tábora, za první rok existence ho navštívilo 50.000 lidí. Je největší svého druhu v Česku a jedno z největších v Evropě. Vzniklo ve třech spojených domech v centru památkové rezervace na ploše přes 1000 metrů čtverečních. Jeho vybudování včetně náročné rekonstrukce domů stálo 34 milionů korun. Návštěvníky do turistické atrakce láká především každodenní degustační menu, dílny pro děti a možnost dívat se přes sklo přímo pod ruce cukrářů. 
 
zdroj: ČTK