Na jihu Čech se rozjíždí předsezonní lodní doprava

Na jihu Čech se pomalu rozjíždí předsezonní lodní doprava. Ode včerejška se mohou turisté vydat na okružní jízdy po hladině Lipna. Zatím o víkendech a svátcích mohou vyplout po Orlické přehradě na trase Orlík - Zvíkov. Kochat se z paluby lodi mohou i při jízdě po hladině rybníka Svět v Třeboni. Od 1. května pak vyplují lodě také z českobudějovického přístavu směrem na Hlubokou nad Vltavou. Ceny se jen někde mírně zvýšily vlivem změny sazby DPH, zjistila ČTK. 

K nejnavštěvovanějším turistickým destinacím jižních Čech patří lipenská přehrada. Společnost Rosenberger Lipno Line tam dnes zahájila plavby na lodích Adalbert Stifter a Vltava. Vedle pravidelné "linkové" lodní dopravy a okružních plaveb v hlavní sezoně nabídne i speciální večerní plavby s hudbou. 

"Letos nabízíme dvě okružní plavby - směr jih s lodí Adalbert Stifter a směr sever s lodí Vltava. Směrem jih se vyplouvá z Lipna nad Vltavou, přes Frymburk na velký okruh jezerem," řekla ČTK manažerka společnosti Hana Heschlová. Směrem na sever se vyplouvá s lodí Vltava z Horní Plané do Černé v Pošumaví a zpět. 
    
Společnost letos zákazníkům nabízí kromě nových plavebních okruhů vylepšený informační systém i nové kulinářské zážitky a program pro děti. Třeba za okružní plavbu trvající 105 minut dospělý zaplatí 260 korun, za půlhodinovou plavbu z Lipna do Frymburku pak 120 korun. Ceny se podle Heschlové nezměnily. V hlavní sezoně od 4. července do 1. září nebo na objednávku se mohou zájemci vydat i na večerní plavby. Loni v první sezoně s lodí Adalbert Stifter se společností plulo 42.000 pasažérů. 
    
Na Lipně slouží pěším, cyklistům a motorizovaným turistům i přívozy. Na nejdelší trasu dlouhou 1,5 kilometru se mohou turisté vydat z Dolní Vltavice k hraničnímu přechodu Kyselov. Šestým rokem přívoz provozuje společnost Wolfi Vok. "Pravidelnou dopravu zahájíme od 1. května," řekl ČTK kapitán přívozu Bohumil Glos. Ceny podle něj zůstávají stejné, dospělý za jízdu zaplatí 35 Kč, za kolo 60 a za auto s řidičem 150 korun. Extra jízda přijde na 250 korun. 
    
Přívoz z Horní Plané do Bližší Lhoty provozuje na trase dlouhé 526 metrů město Horní Planá. "Kvůli změně sazby DPH se zvýšila cena jízdy u převozu kol o pět korun na 30 i s cyklistou a u auta na 50 korun, řekl ČTK převozník Marcel Lorenc. Asi od poloviny května začne sloužit turistům také přívoz na trase z Frymburku do Frýdavy. 
    
Zahájení sezony na Vltavě začne 4. května tradiční akcí Vltava Open v areálu České Vrbné. Rozjede se kyvadlová doprava na trase z českobudějovické Lannovy loděnice směrem na Hlubokou nad Vltavou, kde bude slavnostně uvedena do provozu plavební komora. 
 
zdroj: ČTK