Na jihu Čech začaly jarní výlovy, ryby přezimovaly asi dobře

Jihočeští rybáři po prvních jarních výlovech rybníků odhadují, že ryby přezimovaly dobře a na velikonoční svátky jich bude dostatek. Výlovy naplno začnou po 19. březnu, přeruší je asi zimní počasí, které se má do Česka vrátit. Vedle kaprů budou na trhu k dostání i čerstvě vylovené štiky, candáti, amuři a tolstolobici. Ceny kaprů budou stejné jako na Vánoce, tedy kolem 80 korun za kilogram. Teď ryby putují do Německa, kde věřící dodržují půst, ryby ale jíst mohou. 

"Letošní zima byla druhá nejvodnatější za uplynulých 20 let, z hlediska množství vody je stav téměř luxusní," uvedl výrobní ředitel Rybářství Kardašova Řečice Ladislav Štercl. V uplynulých letech se zejména při výlovech potýkali s akutním nedostatkem vody. Předpokládá, že ztráty na rybí osádce by po zimě neměly být výrazné. Na hodnocení je ale ještě brzy, protože rybníky jsou pod ledem. Soudí tak po výlovu prvního rybníka, který si čeřením vody "rozmrazili". 

Karel Nusl z Blatenské ryby řekl ČTK, že "vody je dostatek, dokonce třikrát po oteplení prošla rybníky, dvakrát byla bahnitá a bylo jí hodně, byla kyselá a ledová, což rybám nedělá úplně dobře". Blatenští na zkoušku vylovili dva rybníky s tržní rybou a podle výsledků lze soudit, že ryby zimu přečkaly dobře. Led na rybnících má ale ještě sílu několika centimetrů. Výlovy tedy naplno začnou po svátku svatého Josefa, tedy po 19. březnu. Blatenští vyloví řádově 50 rybníků, čeká je několik týdnu náročné práce. 
    
"Ryby z jarních výlovů mají nižší obsah tuků, na podzim se přece jen tukem předzásobí, aby zimu přečkaly, přes zimu ho ztratí," uvedl Nusl. Češi si podle něj neuvědomují hodnotu kapřího masa. "Kapr je v podstatě bioprodukt, jedna z nejlepších potravin, je škoda, že dávají přednost lososovi. Kapr je mnohem kvalitnější než losos, odchovávaný v lepších podmínkách, ale lidí ho přesto kupují, i když je více než třikrát dražší," konstatoval. 
    
Také v Rybářství Hluboká v pátek vylovili první rybník. Na hodnocení je podle zootechnika Josefa Chmela ještě brzy. Rybám podle něj vadilo teplo v prosinci a v lednu. Ryby z jarních výlovů poputují z Hlubocka na Slovensko, do Polska, Německa, Rakouska, Maďarska i do Itálie a Francie. 
    
I třeboňští rybáři začnou s výlovy kolem 20. března. Z významnějších se bude lovit Koclířov u Lomnice nad Lužnicí, Rožmberk i Svět lovili na podzim. 
 
zdroj: ČTK