Na náměstí TGM v Táboře začala čtenářům sloužit knihobudka

Na náměstí T.G. Masaryka v Táboře dnes začala čtenářům sloužit takzvaná knihobudka. Ojedinělá je tím, že ji architekt zakomponoval do veřejného prostoru při revitalizaci náměstí. Vejde se do ní kolem padesátky knih. Starat se o ni budou pracovníci nedaleké městské knihovny, ale i sami čtenáři. Obdobné projekty po vzoru světových vznikají i v dalších městech Česka. V Českých Budějovicích má stejnou ideu akce Literatura (ne) Žije! Druhý ročník začne 22. dubna. 

"Těch impulzů ke vzniku knihobudky bylo několik: za prvé myšlenka malých otevřených knihovniček se mi líbí dlouho, sledovala jsem tento trend v Německu a hlavně v USA. Projektů na zabydlování veřejného prostoru knížkami už je v republice několik, A když se tady v Táboře začalo rekonstruovat náměstí TGM, které je blízko knihovny, a vznikl tam takzvaný Studentský háj, tak mě okamžitě napadlo, že tam by se ta knihovnička hodila," řekla ČTK ředitelka Městské knihovny Eva Měřínská. 
    
Díky spolupráci knihovny, vedení města a architekta se knihovničku podařilo vymyslet a zakomponovat do prostoru. Zhruba po roce byla vyrobená a s nadcházejícím jarem dnes začala sloužit čtenářům. Touhou ředitelky je, aby mini knihovny vznikaly i v místech, kde lidé čekají, třeba na úřadech či u lékařů, ale zatím nemá konkrétní plány na jejich rozšíření. 
    
Knihovna projektem navázala na tradici Little Free Libraries v USA, která se rozšířila do Evropy a na několika místech se rozvíjí i v České republice. Podle Petry Mašínové z Jihočeské vědecké knihovny je v kraji nejspíše pět knihobudek. Více informací, nejen o táborské, je na webu knihovny. 
 
zdroj: ČTK