Nad vilou E. Beneše v S. Ústí opět zavlála prezidentská vlajka

Nad vilou Edvarda Beneše v Sezimově Ústí opět zavlála prezidentská zástava. Umístila ji tam hradní stráž při příležitosti návštěvy prezidenta Miloše Zeman v Jihočeském kraji. Ve chvíli, kdy stoupala vlajka na stožár u vily v Sezimově Ústí, šla dolů na Pražském hradě. Prezidentská standarta naposledy visela nad Benešovou vilou v roce 1948. 

Během dneška vlála v areálu v Sezimově Ústí několik desítek minut po dobu prezidentova pobytu. Hradní stráž zástavu pověsila před 13:00, když do komplexu Zeman dorazil. Ten ve vile poobědval a následně položil věnec u hrobu druhého československého prezidenta Edvarda Beneše. "Paní učitelko, doufám, že na toto místo vodíte děti často," řekl Zeman, když se zdravil s jednou ze škol, která jeho návštěvě v Sezimově Ústí přihlížela. 
    
Vila Edvarda Beneše stojí v těsné blízkosti řeky Lužnice. V jejím objektu druhý československý prezident zemřel 3. září 1948 a v areálu je také pohřbena jeho žena Hana. 
    
Vila je veřejnosti přístupná jen několikrát do roka. Premiér v demisi Jiří Rusnok loni na podzim při návštěvě Sezimova Ústí uvedl, že by měla být lidem dostupná častěji. "Když paní Benešová sepsala v roce 1973 závěť, tak si přála, aby to bylo veřejnosti přístupné. To se ale v poslední době příliš nedařilo, naštěstí byla vila v roce 2009 pečlivě restaurována a bylo by škoda, kdyby objekt zůstal zavřený, byť principiálně slouží úřadu vlády," řekl tehdy Rusnok. 
    
Prezident Zeman dnes třídenní návštěvu Jihočeského kraje zakončí. Dopoledne strávil v českobudějovické Madetě a jaderné elektrárně Temelín. Po přesunu na Táborsko misi v regionu Zeman zakončí v ZVVZ Machinery v Milevsku. 
 
zdroj: ČTK