Návrat ztracené dcery, aneb ZOO Tábor se připravuje na náročný transport zubra

Táborská zoologická zahrada se připravuje na náročný návrat ztraceného syna. V tomhle případě je přesnější biblický odkaz upravit na návrat ztracené dcery. Přesně za týden, ve čtvrtek 10.12., se totiž vydá na několikahodinovou cestu z hodonínské zoo samice Karla. Ta se na jihu Moravy narodila zubřímu páru Karlovi a Tamaře, kteří se do Hodonína dostali před pěti lety právě z táborské zoologické zahrady.  

Chtěli bychom zástupcům médií nabídnout možnost být nejen u vypuštění zubra v novém táborském domově, ale také u jeho nakládání.

Níže uvádíme přibližný harmonogram celé akce, který se však může výrazně změnit.

Transport totiž bude náročný, protože zubr celou cestu absolvuje bez uspání. Může se proto stát, že se nakládání zvířete z očekávané jedné hodiny několikanásobně protáhne. Trasa navíc povede po dálnici D1, takže příjezd může ovlivnit také dopravní situace na této frekventované dopravní tepně. Zájemce o aktuální čas příjezdu můžeme ve čtvrtek během dne informovat s určitým předstihem pomocí textové zprávy. Máte-li zájem, napište své číslo na přiložený kontakt a my vám dáme nejaktuálnější informace.

Může se stát, že zubr do ZOO Tábor dorazí až za šera, případně za úplné tmy. Místo vypuštění bude nicméně osvícené, zvíře totiž nesmí jít do tmy. Protože bude mít za sebou náročnou několikahodinovou cestu, tak bychom vás chtěli požádat o výrazné omezení focení s bleskem pouze na dvě až tři fotografie. Delší blikání blesků by totiž mohlo zubra ještě více vystresovat a vyplašit.

Postup na místě, jak v Hodoníně tak i táborské zoologické zahradě, bude řídit zoolog Ondřej Kott. Prosíme vás, abyste respektovali jeho pokyny. Jeho hlavním úkolem je zdraví a pohoda převáženého zvířete a bezpečnost celé náročné akce.

Začátek nakládání: 7:00, Zoo Hodonín
Předpokládaný příjezd do ZOO Tábor: 14:00-15:00