Nemocnice v Táboře bude zkoumat lebku Jana Žižky

Nemocnice v Táboře bude v pondělí zkoumat ostatek lebky Jana Žižky z Trocnova. Lebeční klenbu, takzvanou kalvu, slavného bojovníka na experiment zapůjčilo Městské muzeum v Čáslavi. Letos uplyne 590 let od Žižkova úmrtí při obléhání hradu v Přibyslavi. ČTK o pondělní akci informovala mluvčí jihočeských nemocnic Ivana Kerlesová.

Antropologický výzkum provede prostřednictvím počítačové tomografie - CT snímku, radiodiagnostické oddělení. Výsledek chce využít táborské husitské muzeum. "Pomocí získaných CT dat pracovníci muzea vytvoří nový dokonalejší model této historické relikvie pro svou stálou expozici v Táboře," uvedla Kerlesová.
 
Čáslavská kalva Jana Žižky z Trocnova patří k nejslavnějším českým muzejním exponátům. Je to o kosterní pozůstatek, vrchní část lebky muže, který v mládí utrpěl sečné zranění přes levé oko a před smrtí ve věku 60 až 65 let se mu vyhojilo větší zranění nad pravým okem, které mohlo způsobit částečnou nebo úplnou slepotu.
 
Nález z kostela svatého Petra a Pavla v Čáslavi z roku 1910 by tak mohl formálně odpovídat okolnostem ukazujícím na slavného vojevůdce Jana Žižku z Trocnova. Lebku zkoumali antropologové od 60. let 20. století.
 
zdroj: ČTK