O brigády je na jihu Čech zájem, řadu pozic už zájemci obsadili

Desítky nabídek na sezonní práce mohou v letních měsících využít brigádníci v Jihočeském kraji. Mnoho těchto míst je však už dlouho dopředu obsazeno. Jde především o sezonní práce ve stavebnictví, pohostinství nebo turistickém ruchu. Vyplývá to z ankety ČTK. Právě brigády a krátkodobé pracovní poměry pravidelně snižují v Jihočeském kraji v letních měsících nezaměstnanost.

"Jedná se vždy o období od května do září. Pravidelně statistiky nezaměstnaných na úřadu práce v tomto časovém úseku klesají o několik procentních bodů," řekl ČTK analytik českobudějovického úřadu práce Jiří Beran.
 
Zájemci si nyní mohou na specializovaných internetových serverech vybírat zhruba z 90 brigádnických pozic. Většinou však nejde o typické sezonní práce. "Některá místa už bývají obsazena dopředu," řekl Beran. Často třeba jde o práci ve službách v turisticky vyhledávané lokalitě.
 
Tou je zcela určitě okolí lipenské přehrady. Společnost Lipno servis, která se stará o aktivity v tomto prostoru, má pět desítek stálých zaměstnanců. Podle jejího mluvčího Jiřího Falouta se však v letních měsících počet pracovníků výrazně zvýší. "Přichází vždy několik desítek brigádníků. Nejvíce je potřebujeme samozřejmě v červenci a srpnu," uvedl Falout.
 
Lipno servis nabízí brigády různého spektra. Jde o pozice pro studenty, ale také se snaží dát sezonní práci nezaměstnaným lidem z okolí. Falout však dodal, že většinu nabízených míst si zájemci zamluví s velkým předstihem. "Například v polovině dubna jsme měli už všechno obsazené," řekl. Dodal, že brigádníci pracují v lanovém centru, půjčovně kol, na stezce korunami stromů a dalších místech.
 
Beran připomněl, že zájem o sezonní profese je v regionu každoročně velký. Platy, které zaměstnavatel nabízí, se mohou dost lišit. "Ale přesnou evidenci průměrné hodinové mzdy pro brigádníka nedokážeme určit," řekl.
 
zdroj: ČTK