Obchody se poslední víkend před Vánoci otevřely i v neděli

Sobota a neděle (19. a 20. prosince) byly dny, kdy se Jihočeši vydali pro dárky i kuchyňské zásoby před blížícím se Štědrým dnem. Někdo vyrazil do obchodního centra, jiný si vystačil s malým obchodem.

Pro zákazníky někde připravili služby navíc, jako například v českobudějovickém IGY Centru. Podle marketingové manažerky IGY Centra Šárky Gramanové je poslední víkend před Štědrým dnem tradičně obchodně velmi silný. Z dlouhodobého hlediska se ukazuje, že spolu s víkendem slev Black Friday na konci listopadu je právě prosincový víkend na tržby nejsilnější. Proto je nachystána zdarma i balicí služba, jako vstřícný krok k zákazníkům.

Kdo utratí v IGY Centru alespoň 1000 korun, ten bude mít nárok na zabalení až pěti dárků zdarma. "Omezený počet je proto, aby se dostalo na více zákazníků," vysvětluje Šárka Gramanová. Dodává, že v centru se realizuje i velká část vánočních nákupů tzv. dokupovaných, kdy lidé přijdou do centra pro jednu věc, kterou třeba zapomněli koupit. Otevřené okénko bude mít v IGY i multikino CineStar, které nabídne zájemcům dárkové vouchery.

Plná parkoviště v sobotu 19. prosince byla například před Globusem nebo Kauflandem. Zákazníci zaplnili také Terno či obchody se sportovními potřebami v obchodní zóně České Vrbné.

Řada lidí pořizovala i vánoční stromečky - u obchodních center, v prodejně Lesů a rybník města České Budějovice v Haškově ulici nebo třeba poblíž zastávky ve Vrábči.

Poslední neděle před Štědrým dnem získala v minulém století označení zlatá. Znamenalo to, že po bronzové a stříbrné vrcholí nákupy, ale hlavně bylo před rokem 1989 otevřeno i v neděli.

Foto ilustrační