Policie obvinila táborského podnikatele z podvodu za 40 mil. Kč

Policie obvinila táborského podnikatele Stanislava Snášela z dalšího podvodu za 40 milionů korun. Osmačtyřicetiletý muž tentokrát vylákal se společníkem z 16 zájemců o koupi bytů v táborském komplexu, jenž obvinění nechali vybudovat, částky od 1,5 do 3,5 milionu korun. Peníze měli převést do banky, která držela na byty právo, což neučinili. Snášel byl v minulosti odsouzen za podvod při stavbě domu pro seniory v Českých Budějovicích. Firmy s podnikatelem spojené dluží subjektům a lidem přibližně miliardu Kč, řekl ČTK policejní mluvčí Jiří Matzner. 

Dům v Táboře má zhruba čtyři desítky bytových jednotek. Snášel podle policie oslovil všechny zájemce o koupi, někteří však jeho nabídku nevyužili a peníze sami převedli přímo bance, která podnikateli a jeho společníkovi na stavbu komplexu půjčila a vlastnila tím na byty právo. "Ti méně obezřetní a méně zkušení však obviněnému podnikateli své peníze svěřili. Jelikož on je už dál nepřevedl, zástavní právo banky trvá a majitelům hrozí, že o byty přijdou," řekl Matzner. Táborský dům je nyní v konkurzu a celkový dluh na něm i kvůli úrokům vzrostl na 616 milionů korun. 

Policie obvinila Snášela kvůli podvodům už ve čtvrtém případě. V minulosti byl například odsouzen za úvěrový podvod při stavbě domova pro seniory v Českých Budějovicích. Snášel tehdy nesplatil bance úvěr 270 milionů korun. Krajský soud v Táboře proto podnikatele loni v prosinci odsoudil na osm let odnětí svobody, ale vrchní soud letos v březnu verdikt zmírnil na 18 měsíců. Podle informace MF Dnes Snášel vězení letos v dubnu opustil, zbytek trestu mu byl prominut. 
    
Policie podnikatele obvinila loni z dalších dvou trestných činů. Viní ho z toho, že spolu s dalšími dvěma muži zpronevěřili 3,7 milionu korun, které vybrali jako zálohu od 150 klientů domova pro seniory. Na konci listopadu navíc policisté obvinili Snášela z toho, že si v minulých letech údajně půjčil od různých subjektů nebo od lidí vylákal dalších 55 milionů korun. Peníze však nevrátil. 
    
"Nelze vyloučit, že další obvinění v souvislosti s tímto podnikatelem v budoucnosti ještě padnou," uvedl Matzner. 
 
zdroj: ČTK