Policie vyšetřuje únik vody s kalem z Jordánu do Lužnice

Policie vyšetřuje únik vody s příměsí kalu z táborského Jordánu do Lužnice. Nečistota se dostala do řeky ve čtvrtek při plánovaném upouštění retenční nádrže Košín, která kvůli odbahnění Jordánu zadržuje vodu a ta občas přes Jordán odtéká do Lužnice. Podle manažera projektu Karla Hotového nešlo o havárii. Kal se ve vodě nahromadil za delší dobu, po níž nebyl Košín upuštěn.

"Někdo však patrně viděl, jak z Jordánu teče do řeky špína a na základě toho podal trestní oznámení," řekl ČTK Hotový. Kvůli projektu odbahnění Jordánu museli zhotovitelé díla nádrž Košín několikrát vypouštět. Hotový uvedl, že v době dešťů se nádrž naplnila za pár dnů. "Jenže teď v období sucha tam voda stála asi tři týdny, prakticky tudy neprotékala, a proto se tam nashromáždilo větší množství kalu z okolních břehů," uvedl.
 
Dodal, že povodí řeky proti úniku kalu nijak neprotestuje. Znečištěná voda se prý drží na hladině a brzy odteče. "Orgány životního prostředí situaci nevyhodnotily jako havárii. Přesto se událostí kvůli podání trestního oznámení musí zabývat policie," řekl Hotový.
 
Odbahnění táborské nádrže, které začalo loni, je jedním z nejnáročnějších a nejnákladnějších projektů v regionu v posledních letech. Odhadované náklady činí přes 400 milionů korun. Odbahnění by mělo být hotovo v roce 2014. Město získalo na práce dotace ve výši 85 procent, samo se bude podílet zhruba 60 miliony korun.
 
zdroj: ČTK