Silvestrovská noc byla v nemocnicích na jihu Čech poměrně klidná

Oslavy příchodu nového roku neskončily v jihočeských nemocnicích žádným závažným poraněním. Nejvíce lidí ošetřili lékaři na traumatologické ambulanci v Nemocnici České Budějovice, do sedmé hodiny ranní jich bylo třináct. Jednoho člověka si s těžkým úrazem hlavy převzali do péče.  

„V nočních a večerních hodinách byla většina lidí ošetřena pod vlivem alkoholu. Zábavná pyrotechnika byla příčinou celkem čtyř poranění – k jednomu zranění ruky došlo při manipulaci, ostatní byli zraněni v obličeji během sledování ohňostroje,“ říká chirurg Daniel Mahovský z Oddělení úrazové chirurgie Nemocnice České Budějovice.
 
Traumatologové měli práci také během posledního prosincového dne. Na Silvestra ambulantně ošetřili 92 pacientů s drobnými ranami, zhmožděninami nebo malými zlomeninami. Do své péče museli přijmout deset lidí. „Šlo hlavně o těžké úrazy hlavy po pádech,“ doplňuje Daniel Mahovský.
 
Českokrumlovští lékaři museli v noci ošetřit pouze osm osob pod vlivem alkoholu. Dvě z nich však hospitalizovali. „Jednu s otřesem mozku, druhou s epilepsií,“ doplňuje ředitel Nemocnice Český Krumlov Jaroslav Šíma. Relativní klid měli chirurgové i Nemocnici Jindřichův Hradec, kde museli řešit jen několik popálenin, řezných ran a zranění po náhodných pádech.
 
Hodně práce měli lékaři ve strakonické nemocnici. Od půlnoci do 6:00 ošetřili deset pacientů, často pod vlivem alkoholu. „Z nich tři zůstali hospitalizováni na chirurgii, jeden na Dětském oddělení, jeden byl transportován se zlomeninou páteře do traumacentra a jeden zamířil do cely předběžného zadržení,“ popisuje ředitel Nemocnice Strakonice Tomáš Fiala. Zajímavostí je, že zde letos nebyla příčinou zranění zábavní pyrotechnika.
 
Devět lidí muselo být ošetřeno po silvestrovských oslavách také v táborské nemocnici. „Přijato bylo hned šest pacientů. Třikrát se jednalo o napadení jinou osobou, dále šlo o zlomeniny, vykloubené rameno, otřes mozku nebo řezné rány o sklo,“ říká primář Chirurgického oddělení Nemocnice Tábor Zdeněk Valášek. Naopak spíše klidný příchod nového roku měli v prachatické nemocnici. Lékaři museli řešit jen několik bolestí břicha, tržnou ránu v koleni, řeznou ránu na ruce nebo na hlavě po pádu při úleku z pyrotechniky.