Tábor musí upravit hráz Jordánu, současný stav prý není bezpečný

Tábor musí upravit hráz údolní nádrže Jordán, v současném stavu není bezpečná a nedokáže čelit náporům vody. Ukázal to statický průzkum pomocí vrtů. Hráz, po níž vede frekventovaná městská silnice, musí mít volnější spád. Náklady na úpravu činí podle předběžných odhadů 15 milionů korun. Tábor už více než rok pracuje na odbahnění Jordánu. Nikdo přesně neodkáže určit stáří hráze, ale pohybuje se v řádu stovek let, řekl ČTK manažer projektu Karel Hotový. 

Kvůli odbahnění voda v nádrži klesla na minimum, ale vzhledem k tání sněhu nebo přívalovým dešťům se hladina vždy na čas mírně zvedla. "A právě tyhle změny a neustále nápory hráz nejvíc zatěžují," řekl Hotový. 
    
Při povodních na začátku června letošního roku, byl zaznamenán pohyb hráze. To byl také hlavní důvod toho, proč město provedlo statický průzkum stavu stavby. Hráz má podle Hotového pestrou historii. Zatímco původně byla její výška zhruba pět metrů, nyní dosahuje až ke 20 metrům. "Několikrát byla podle potřeby a stavu vody dostavována z různého materiálu o různé kvalitě," uvedl. 
    
Úprava hráze spočívá ve zvolnění současného spádu. Tím prý voda nebude takovou silou na násep narážet. Spád hráze změní několik tisícovek tun kamenů. Náklady na úpravy hráze bude hradit město. 
    
Odbahnění táborské nádrže, které začalo loni, je jedním z nejnáročnějších a nejnákladnějších projektů v regionu v posledních letech. Odhadované náklady činí přes 400 milionů korun. Odbahnění by mělo být hotovo v roce 2014. Město získalo na práce dotace ve výši 85 procent, samo se bude podílet zhruba 60 miliony korun. 
 
zdroj: ČTK