Tábor zahájil napouštění odbahňované nádrže Jordán

V Táboře začalo napouštění údolní nádrže Jordán, která se přes dva roky odbahňovala. Zkušební provoz nádrže, který potrvá rok, začne 1. června. Většina prací nákladného projektu s rozpočtem přes 400 milionů korun je hotová. ČTK o tom dnes informoval manažer projektu Karel Hotový. 

Do původní výšky hladiny chybí přibližně deset metrů. Podle Hotového se nedá odhadnout, kdy se Jordán vodou zcela zaplní. "Pokud ale bude den nebo dva intenzivně pršet, bude vody dost. O tom jsme se přesvědčili loni," uvedl. Připomněl červnové záplavy, kdy se při rychlém příbytku vody protrhla provizorní hráz. 
    
Pokud se do 1. června nádrž nenaplní, nic prý nebrání tomu, aby byl zkušební provoz zahájen. Při současném nedostatku vody na všech tocích a dlouhodobému suchu tato varianta klidně může nastat. "Rychlost napouštění neovlivníme, nedá se to nijak regulovat. Pokud by začal zkušební provoz při nižším stavu vody, během roku se Jordán určitě zaplní," řekl Hotový. 
    
Součástí projektu odbahňování byl i pyrotechnický průzkum nádrže. Podle historiků totiž mohly být na dně Jordánu i letecké pumy z druhé světové války. "Nic takového ale pyrotechnici neobjevili," řekl Hotový. 
    
Odbahnění Jordánu, které začalo předloni, je jedním z nejnáročnějších a nejnákladnějších projektů na Táborsku v posledních letech. Odhadované náklady činí 372 milionů korun bez daně. Město získalo na odbahnění nádrže o rozloze 51 hektarů dotaci ve výši 85 procent, samo se bude podílet zhruba 60 miliony korun. Podle poslední zprávy ekonomická bilance ukázala, že oproti předpokladům je investice o pět milionů korun levnější. 
 
zdroj: ČTK