Teplou Vltavu letos splula už více než stovka lodí

Teplou Vltavu v této sezoně splula více než stovka lodí. Registrační systém, do něhož se musejí zájemci o zdolání řeky v úseku Soumarský most - Pěkná přihlásit, eviduje téměř tisícovku lidí. Teplá Vltava se smí splouvat za jasně daných pravidel od 1. května, zatím mohou turisté vyrazit na řeku jen o víkendech nebo při státních svátcích. ČTK o tom informoval mluvčí šumavského národního parku Pavel Pechoušek.  

"Během sedmi dní splulo úsek přes 120 registrovaných lodí. Zájem o splouvání je v této chvíli o něco vyšší než loni," uvedl. Zdolávání horní části řeky přeje počasí. Květnové deště zvedly hladinu Vltavy na potřebnou výšku. "Splouvalo se zatím po všechny povolené dny mimo 1. května, kdy hladina vody klesla čtyři desetiny pod hranici 50 centimetrů. Nejvíce lodí - celkem padesát, vyrazilo na Vltavu 10. května," řekla manažerka pro regionální vztahy šumavského parku Zdenka Lelková.
 
Počet lodí, které smějí každý úsek splout, je kvůli ochraně unikátní přírody regulovaný a pravidla určuje Návštěvní řád Správy NP a CHKO Šumava. Pokud se výška hladiny pohybuje v rozmezí 50 až 61 centimetrů, může na Vltavu postupně v hodinových intervalech vyrazit za den maximálně 63 lodí. Pokud se hladina zvedne nad 61 centimetrů, což nebývá tak časté, smí řeku splout za den až 180 plavidel. Turisté mohou na řeku jen v kánoi nebo v kajaku a až po uhrazení registračního poplatku, který činí 300 až 500 korun za loď. Při výšce hladiny 50 až 61 centimetrů musejí skupiny pěti a více lodí mít s sebou průvodce.
 
Registrační systém pro letošní splouvání Teplé Vltavy se otevřel 10. dubna. Největší zájem je o termíny v prázdninových měsících. Od června se pravidla pro splouvání částečně mění. Turisté smí na řeku každý den, pokud to dovolí podmínky. Nyní se hladina drží na výšce kolem 70 centimetrů.
 
zdroj: ČTK