"V současné době ale nemáme informace o tom, že bychom měli být někam vysláni," uvedl velitel jednotky chemické a biologické ochrany major Jaroslav Dohnálek. Připomněl však, že jeho prapor má s podobnými misemi zkušenosti. "Působili jsme v Kosovu i v Afghánistánu, kde rotace chemiků skončila loni v prosinci," uvedl Dohnálek.
O nasazení chemiků v Sýrii se zmínil loni na podzim tehdejší ministr obrany v demisi Vlastimil Picek. Liberecká protichemická jednotka podle Picka patří v této oblasti ke špičce. Oficiálně ale Česká republika o likvidaci zbraní požádána nebyla. Picek tehdy připustil, že "rozuzlením složitého konfliktu v Sýrii se zabývá mezinárodní společenství a Česká republika při tom nehraje žádnou roli."
Dohnálek uvedl, že liberecký prapor jezdí do Boletic pravidelně dvakrát do roka. Vždy na jaře a na podzim na takzvanou vševojskovou přípravu. Kromě střelby a házení granátu zde vojáci cvičí bojové drily nebo navádění vrtulníku. "Jsme ale chemická jednotka, většinou se věnujeme odborné přípravě," uvedl Dohnálek.
312. prapor, který je momentálně v Boleticích, patří do 31. brigády radiační, chemické a biologické ochrany. Kromě něj jej tvoří 311. prapor radiační, chemické a biologické ochrany a 314. centrum výstrahy zbraní hromadného ničení. Jedná se o jediný specializovaný svazek Armády ČR určený pro řešení úkolů chemického zabezpečení jednotek armády a odstraňování následků po použití zbraní hromadného ničení.
zdroj: ČTK