V botanické zahradě rozkvétá titán

Pravděpodobně během víkendu rozkvete v liberecké botanické zahradě nejunikátnější rostlina na Zemi - zmijovec titánský. Ve spolupráci s www.tn.cz vám přinášíme on-line pohled na to, jak roste květ zmijovce.

Žádná jiná rostlina na světě větší květ nemá. Na to, aby mohl zmijovec rozkvést, je třeba desetileté trpělivosti. Už jen to, že se odborníkům v botanické zahradě podařilo rostlinu vypěstovat ze semínka, je velký úspěch. Desítky kilogramů těžké hlízy jsou totiž velmi citlivé.

Květ zmijovce může dorůst do výšky dvou metrů. Fáze před rozvinutím je přitom velice rychlá, jde až o několik desítek centimetrů denně. V pátek 3. června měřil 73 cm, o necelý týden později, ve čtvrtek 9. června, už rovný metr a půl. Dlouhé není ani období rozvinutí květu, jde jen o tři dny. Pak je třeba čekat další roky.

Botanická zahrada čeká o víkendu 11. a 12. června nápor. Přepokládá se, že zmijovec rozkvete. Hlídat zmijovce můžete na naší stránce, obrázek je aktualizován každou hodinu. Rostlina vám vydá signál - pozorujte zřasený list. Jakmile se začne zbarvovat do fialova, odhalí svůj květ. Ale pozor! Tato rostlina je nejen nejunikátnější, ale také nejvíce páchne. Odér hnijícího masa má za úkol přivábit hmyz kvůli opylení.

www.liberec.cz