V Soběslavi začala po letech obnova náměstí za cca 50 mil. Kč

V Soběslavi na Táborsku začala rekonstrukce náměstí, jejíž celkové náklady se odhadují na 50 milionů korun bez daně. Práce na přestavbě a úpravě plochy mohly zahájit už před několika roky, ale proti byli někteří občané. V první etapě se rekonstrukce týká severní strany náměstí. ČTK to řekl starosta Soběslavi Jindřich Bláha. 

"Vyměníme kompletně povrchy, lavičky, koše a veřejné osvětlení," uvedl Bláha. První fáze skončí letos v říjnu. Na ní by měly navázat práce na dalších částech náměstí. 
    
Bláha uvedl, že radnice by chtěla na následující fáze rekonstrukce a úprav získat peníze z grantů. "Čekáme, zda se někde objeví dotační tituly, z nichž bychom mohli větší obnos čerpat," řekl starosta. Dodal, že rekonstrukce však není podmíněna jen ziskem peněz z grantů. Pokud by Soběslav s dotacemi neuspěla, projekt bude pokračovat z peněz města. "Potom by se ale celý proces trochu protáhnul na tři až čtyři roky, protože bude náročnější si s tím v rámci rozpočtu poradit," řekl. 
    
Rekonstrukce mimo jiné změní současný asfaltový a betonový povrch na kamennou dlažbou. Projekt původně počítal s redukcí zeleně, což se nelíbilo občanům. Proto přírodní plochy zůstanou v přibližně stejném rozsahu. Rekonstrukci přes pět let brzdila také nevole lidí s možným rušením parkovacích míst. "Část z nich zmizí z prostranství před kostelem, ale jinak míst bude dost, aby mohli lidé na náměstí stát," uvedl Bláha. Dodal, že také Soběslav jako řada jiných měst řeší dlouhodobě problémy s nedostatkem parkovacích prostorů. 
 
zdroj: ČTK