V Táboře uniknul z teplárny do kanalizace dehet

Z táborské teplárny uniknulo v neděli odpoledne do kanalizace 1000 až 2000 litrů dehtu. Hasiči nainstalovali do Lužnice norné stěny pro případ, že by se látka dostala do řeky. To se zatím nepotvrdilo, jelikož kanalizace neústí do Lužnice. Hasiči místo kontrolovali i včera, řekla ČTK jejich mluvčí Vendula Matějů. 

"Dehet v kanalizaci v neděli způsoboval extrémně silný zápach, který cítili obyvatelé několika blízkých ulic," uvedla Matějů. Zástupci firmy provozující kanalizační síť, odboru životního prostředí městského úřadu, policie a hasičů proto doporučili obyvatelům nevětrat a minimálně vycházet ven. Evakuace lidí však podle Matějů nebyla nutná. 
    
Podle včerejšího měření koncentrace plynů ve vzduchu intenzita zápachu poklesla. "Také voda v kanalizaci již byla zředěna," uvedla Matějů. 
    
Jde o druhý únik nebezpečných látek v Jihočeském kraji v rozmezí několika dnů. Ve čtvrtek se dostala ropná směs do řeky Vltavy v Týně nad Vltavou. Z objektu bývalých kasáren tam unikly patrně nafta, benzin a olej. Hasiči proto na Vltavě instalovali norné stěny, s jejichž pomocí látky z řeky dostávají. "V této činnosti stále pokračují, i dnes v Týně nad Vltavou ropnou směs odstraňovali," řekla Matějů. 
 
zdroj: ČTK