Věřitelé chtějí po JIP - Papírny Větřní v úpadku přes 965 mil. Kč

Věřitelé chtějí po společnosti JIP - Papírny Větřní téměř miliardu korun. Do pondělí se jich do insolvenčního řízení přihlásilo 275, papírny jim podle nich dluží přes 965,4 milionu korun. ČTK to řekl insolvenční správce Ivo Hala. Tento týden byl zvolen věřitelský výbor. Sejde se počátkem září, aby se zabýval přezkumem pohledávek přihlášených věřitelů.

Největšími věřiteli s přihlášenými pohledávkami podle něj jsou Česká republika - Specializovaný finanční úřad s pohledávkou přes 177,172 milionu korun a NLB Factoring, a.s. v likvidaci s pohledávkou ve výši téměř 127,736 milionů korun.
 
Podle informací na justičním webu dlužník navrhuje řešit úpadek reorganizací. "Soud teď zkoumá doplnění návrhu na povolení reorganizace. V případě, že návrh bude nadále vykazovat vady, bude insolvenčním soudem odmítnut," vysvětlil Hala. Ke vhodnosti způsobu řešení úpadku se správce nemůže v této fázi řízení vyjádřit, protože uplynul krátký čas od konce lhůty k přihlášení věřitelů, přičemž úspěch procesu reorganizace je závislý mimo jiné na struktuře věřitelů a výši jejich pohledávek.
 
Podle sdělení dlužníka zůstalo v pracovním poměru v papírnách asi 130 zaměstnanců. "Kolik dluží papírny na mzdách zaměstnancům, není dlužník schopen v tento okamžik určit, protože v provozně ve Větřní došlo k závadě na serverech, v jejímž důsledku není možné získat požadovaná data. Na odstranění závady dlužník pracuje," uvedl insolvenční správce.
 
Podle předsedy představenstva papíren Dušana Grmolece začaly problémy společnosti před několika týdny, kdy se v médiích objevila kauza spojovaná s firmou. Podle Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) chtěli dva muži a policista z Českých Budějovic pervitinem diskreditovat daňového úředníka. Ten prý při kontrole firmy odhalil nadměrné odpočty DPH v hodnotě desítek milionů korun. Podle některých médií byly prověřovanou firmou Papírny Větřní.
 
"Po zveřejnění této kauzy jsme během jednoho dne přišli o všechny bankovní a finanční partnery. Společnost E.ON přestala papírnám dodávat elektřinu po neuhrazení faktury po sedmi dnech po lhůtě splatnosti," řekl Grmolec již dříve ČTK. Tvrdí, že společnost měla zajištěné zakázky na výrobu až do září.
 
Problémy papíren začaly podle dlužníka v roce 2008, kdy český papírenský trh zasáhla vlna konkurzů. Začaly problémy s provozními úvěry, vysokou energetickou náročností provozu a posilováním koruny vůči euru. Dlužník hledal, jak se z krize dostat. Třeba od roku 2010 začal provozovat závod bývalých Olšanských papíren v Lukavici na Šumpersku, zkolaboval ale trh s tiskovým papírem kvůli poklesu nákladu tištěných médií. Loni se podařilo zahájit výrobu obalů pro společnost provozující rychlé občerstvení, což přineslo zvýšení tržeb o 20 procent, nastaly ale problémy s financováním výroby. Potíže podle vedení společnosti vyústily v úpadkovou situaci.
 
zdroj: ČTK