Vrah matky a babičky se podle znalce nedá vyléčit

Doživotní umístění do detenčního ústavu navrhují znalci pro šestadvacetiletého Petra Belančíka, který v lednu pod vlivem drog brutálně ubodal svoji matku a babičku. Psychiatrička Alena Gayová dnes u Krajského soudu v Liberci řekla, že jeho šance na vyléčení je mizivá. Znalec z oboru klinické psychologie Slavomil Hubálek upozornil na nebezpečí kombinace závislostí na drogách a násilných počítačových hrách. Soud dnes rozsudek nevynesl, líčení pokračuje 12. prosince.  

"Posuzujeme letos už třetí případ, kdy došlo ke zkřížené závislosti na drogách a na agresivních počítačových hrách. Takové hry jsou často o fyzickém násilí, bodání. Jeví se nám, že u závislých na drogách dojde snadno k přeskočení z toho, co se děje na obrazovce, do reálného života," uvedl Hubálek. To se podle něj zřejmě stalo i v případě Belančíka. "Jsme přesvědčeni, že došlo v kombinaci těch dvou závislostí k setření hranice mezi realitou a hrou a sehrálo to také roli v naprosto nesmyslně agresivním ataku na matku a babičku," řekl. Belančík šedesátiletou matku bodl více než stokrát, osmdesátiletou babičku asi čtyřicetkrát. Hodně ran měly obě ženy v obličeji.

Petr Belančík, jehož inteligenční kvocient (IQ) má hodnotu 90, byl původně obviněn z vraždy, Krajské státní zastupitelství v Liberci ale změnilo kvalifikaci případu na zločin opilství. Za to mu hrozí maximálně deset let vězení. Podle Hubálka jde o výjimečný případ. "Jsme přesvědčeni, že za své chování (v době vraždy) není odpovědný. Je ale odpovědný za to, že se do stavu intoxikace dostal. Byla mu nabízena léčba, opakovaně ji ale odmítl," řekl Hubálek. Pobyt Belančíka na svobodě považuje za nebezpečný pro společnost. "Není šance léčby, navrhuji trvalou detenci," řekl.
 
Obdobný názor má i Gayová. "Šanci na nápravu vidím minimální. Věřím, že se chce léčit, není ale schopen řádného života. Jeho osobnost se vyvíjí psychopaticky od dětství," uvedla. S Belančíkem byly podle ní problémy od školky - zlobil, kradl a drogy začal brát už na základní škole,
 
Podle znalců jde o zvláštní výjimečnou osobnost trpící trvalou psychopatickou poruchou. "Citově ho neosloví nic než drogy," upozornila Gayová. Podle znalců si Belančík zakládal na tom, že je výjimečnou osobností na drogové scéně Českolipska. Před soudem tvrdil, že bral drogy i několikrát denně a nespal třeba i týden. Pervitin užíval asi deset let, droga ho ale uváděla do stavu toxického šílenství, kdy míval paranoidní bludy. Dvakrát se proto dostal do ústavu, léčení ale odmítl.
 
I před tragickou událostí na českolipském sídlišti Špičák si vzal Belančík pervitin. Spouštěčem jeho agrese zřejmě bylo, že při koupání ve vaně slyšel, jak si jeho matka a babička ve vedlejší místnosti povídají. Ve svých paranoidních představách zaslechl, že ho chtějí zabít.
 
zdroj: ČTK