Výsadkáři v Bechyni cvičili ovládnutí letiště

Zhruba 250 vojáků se dnes účastnilo výcviku ovládnutí letiště v Bechyni na Táborsku. Vyvrcholilo tím čtyřdenní cvičení 4. brigády rychlého nasazení. Cílem dnešní operace má být získání certifikace jednotek rychlé reakce - NRF (NATO Responce Force) pro chrudimský výsadkový prapor.

Vojáci dnes simulovali útok na čtyři místa bechyňského letiště. Původně byl součástí nácviku i seskok výsadkářů do prostoru, který se však kvůli nepříznivému počasí neuskutečnil.
 
"Plníme několik rolí, jako například lehké pěchotní operace bez vozidel, typicky provádíme rychlé takzvané šokové operace," řekl novinářům velitel dnešní operace Ivo Zelinka. Dodal, že chrudimští vojáci, kteří jsou jedinými výsadkáři v Česku, se například mohou podílet na osvobozování rukojmích. "Ale v tu chvíli bychom spíš spolupracovali s jinými jednotkami. My bychom zabezpečovali vnější prostor, pro samotné rukojmí by šli jiní specialisté," uvedl Zelinka.
 
Certifikace NRF, o kterou dnes chrudimský výsadkový prapor usiloval, má zvláštní režim. Jedním z jeho prvků je třeba mimořádně rychlý přesun do místa konfliktu. "Do 15 dnů od chvíle, kdy bychom se to dozvěděli, bychom mohli být nasazeni kamkoliv na světě mimo polárních oblastí," řekl Zelinka. Účelem NRF je poskytnout integrované a plně pozemní, námořní a vzdušné jednotky pod společným velením, kdykoli o to NATO požádá.
 
Cvičení v Boleticích na Českokrumlovsku, jehož hlavní částí byla i dnešní operace, neslo název Moon Rider. Účastnilo se ho přes 1000 vojáků ze všech jednotek české armády určených pro brigádní úkolové uskupení.
 
zdroj: ČTK