Za vraždu pro peníze ve Veselí soud uložil muži 25 let vězení

Táborský soud dnes uložil šestačtyřicetiletému muži za vraždu mladé ženy výjimečný trest odnětí svobody na 25 let ve věznici se zvýšenou ostrahou. Tragédie se stala loni v říjnu ve Veselí nad Lužnicí. Muž zabil pracovnici firmy, která nabízí úvěry, a ukradl jí přes 20.000 korun. Dnešní verdikt krajského soudu není pravomocný, státní zástupkyně i obžalovaný si ponechali lhůtu na rozmyšlenou, zda se odvolají. 

Odsouzený vraždil na dvoře rodinného domku ve Veselí nad Lužnicí. Žil tam se svou družkou, ani jeden z nich nepracoval a oba dlužili různým institucím i lidem tisíce. Muž proto vylákal na schůzku mladou ženou, kterou znal a o které věděl, že zprostředkovává úvěry. Tušil také, že u sebe bude mít hotovost. 

Jakmile žena vešla na dvůr před domkem, muž ji zezadu udeřil připraveným polenem do hlavy. "Po první ráně se mi udělalo zle, bylo mi na blití," popisoval situaci v přípravném řízení policii. Přesto pak ženu udeřil ještě třikrát nebo čtyřikrát. "Důsledkem ran do hlavy došlo k otoku a zhmoždění mozku, na jehož následky napadená zemřela," uvedla státní zástupkyně Alena Píchová. 
    
"Bylo to dopředu vykalkulované jednání, společenská nebezpečnost obžalovaného je vysoká," uvedl dnes předseda senátu táborského osudu Petr Černý. Dodal, že muž je podle soudních znalců egocentrickým člověkem schopný použít instrumentální agrese bez výčitků svědomí. "Nevěříme tomu, že činu lituje. On není schopný hlubších prožitků a empatie," řekl Černý. 
    
Obžalovaný tělo ukryl na půdě a mladé ženě sebral hotovost, kterou přinesla. Šlo asi o 20.000 korun. Větší část peněz použil na uhrazení dluhu za nájem a zbytek pro vlastní potřebu. 
    
Po mladé ženě začala pátrat policie a stopy ji zavedly i k domku ve Veselí nad Lužnicí, kde se tragédie stala. Druhý den po vraždě muže zatkla zásahová jednotka. Při domovní prohlídce kriminalisté objevili na půdě tělo hledané ženy. "Nemělo se to stát, je mi to líto," řekl obžalovaný před soudem. 
    
Soud se rozhodl pro udělení výjimečného trestu také kvůli tomu, že pravděpodobnost resocializace obžalovaného je velmi nepravděpodobná. "Dokud bude mít fyzickou sílu a další podobné schopnosti je potenciálně nebezpečným jedincem," uvedl Černý. Senát matce zavražděné přiřknul nemajetkovou újmu ve výši 500.000 korun. 
 
zdroj: ČTK