Za zpronevěru kaucí klientů domova důchodců udělil soud 4 roky

Táborský soud dnes uložil čtyřletý trest vězení podnikateli Stanislavu Snášelovi za zpronevěru kaucí důchodců z českobudějovického domu pro seniory. Snášel vybral kauce od důchodců na nájmy a použil je podle obžaloby pro vlastní účely. Od seniorů získal 3,6 milionu korun a dopustil se tak úvěrového podvodu. Snášel chtěl podle obžaloby spolu s dalšími dvěma muži od klientů domova za zálohy vylákat dalších 2,6 milionu korun. Soud však v tomto případě všechny tři zprostil obžaloby. Dnešní rozsudek není pravomocný, Snášel i státní zástupkyně se proti němu odvolali.

Táborský soud se případem zabýval od loňského prosince. Snášel byl padesátiprocentním akcionářem společnosti, která domov seniorů provozovala. Snášelovy firmy nebo subjekty s nimi spjaté prý inkasovaly od seniorů při nástupu do domova kauci ve výši tří nájmů, které měl muž později zneužít. "S rozsudkem a výší trestu nesouhlasím, považuji ho za neadekvátní," řekl dnes Snášel. Ten se při čtení rozsudku několikrát ironicky pousmál, za což ho soudce Zdeněk Pořízek napomínal. "Pokud to uděláte ještě jednou, vykážu vás ze soudní síně. Znevažujete tím jednání," řekl Pořízek.
 
Druhá část kauzy se týkala dopisů, pomocí nichž obžalovaní hodlali vylákat z klientů dalších 2,6 milionu Kč. Snášel před soudem uvedl, že on ani jeho dva společníci nechtěli od seniorů peníze za zálohy na služby a nájemné získat. "Žádné dopisy, pomocí kterých bych chtěl něco vymáhat, jsem nepsal a ani jsem je nepodepisoval. My jsme je nevymysleli, rozesílala je advokátní kancelář, která nás zastupovala," řekl před časem před soudem. V této části soud Snášela i jeho dva společníky zprostil obžaloby.
 
Justice se už domovem pro seniory v minulosti zabývala. Předloni krajský soud v Táboře udělil Snášelovi osmiletý trest za to, že nesplatil úvěr 270 milionů korun. Jako jednatel společnosti si prý v roce 2007 od banky půjčil na výstavbu objektu. Firma, která také následně dům seniorů postavila, celkem dluží různým subjektům a osobám téměř miliardu korun. Pražský vrchní soud však po odvolání loni v únoru trest výrazně snížil na 18 měsíců. Snášel byl loni na jaře po odpykání části trestu podmínečně propuštěn na svobodu.
 
zdroj: ČTK