Začala rekonstrukce teplárny v Plané n. L. za 1,3 miliardy Kč

V Plané nad Lužnicí začala rekonstrukce teplárny za více než 1,3 miliardy korun. Uskuteční se za plného provozu a potrvá dva roky. Investor - společnost C-Energy Bohemia, která teplárnu provozuje, má závazný příslib, že na významnou část modernizace získá dotaci z operačního programu Životní prostředí do výše až 30 procent výdajů z částky zhruba 992 milionů korun. ČTK to řekl generální ředitel Libor Doležal.

Projekt počítá s rekonstrukcí dvou uhelných kotlů, které budou kompletně přestavěny na moderní technologii fluidního spalování, což podstatně zvýší jejich účinnost. Pro snížení emisí oxidu siřičitého bude nainstalována jednotka odsíření. "Po kompletní rekonstrukci bude teplárna schopná v předstihu plnit ekologické limity, které jsou pro ni závazné od roku 2022," uvedl Doležal.
 
Teplárna bude v budoucnu vybavena také moderní technologií plynových motorů. Rozšíří tak svoji palivovou základnu o zemní plyn, a provozovatel se tím připraví na množnost optimalizace výroby elektřiny a tepla s ohledem na dostupnost a ceny primárních paliv.
 
"Použití technologie plynových motorů umožní rychleji a přesněji reagovat na požadavky regulace elektřiny v sítích elektrizační soustavy a přispívat k vyrovnávání bilance výroby a spotřeby elektrické energie," vysvětlil ředitel. Společnost C-Energy Bohemia s.r.o. se navíc stane první teplárenskou společností v Česku, která použije plynové motory o jednotkovém elektrickém výkonu zhruba 10 MW pro kombinovanou výrobu elektřiny a tepla.
 
Teplárna dodává teplo, elektrickou energii a chlazenou vodu místním podnikům, ke kterým patří Madeta, Silon či Kostelecké uzeniny, a také obyvatelům Plané a Sezimova Ústí. Zaměstnává více než 90 lidí. Celkový instalovaný elektrický výkon teplárny je 46 MW, dodávky tepla přesahují 500.000 GJ za rok.
 
C-Energy je mezinárodní energetický holding zabývající se provozem a developmentem energetických zdrojů v ČR, Slovensku, Rumunsku a Bulharsku. Jejím vlastníkem je investiční skupina Carpaterra Capital Partners.
 
zdroj: ČTK