Zájemci si mohou v sobotu prohlédnout temelínskou elektrárnu

Poslední volná místa si mohou zájemci rezervovat na sobotní prohlídku Jaderné elektrárny Temelín. Maximální kapacita je 810 účastníků. Nyní je už obsazeno 660 míst. Den otevřených dveří pořádá elektrárna pouze jednou do roka. ČTK o tom informoval mluvčí Temelína Marek Sviták.

"Den otevřených dveří pořádáme počtvrté. Začali jsme v roce 2010 a pokaždé byla kapacita zcela zaplněna," uvedl. Zájemci projedou rozsáhlý areál elektrárny v doprovodu odborníků autobusem. Exkurze trvá dvě hodiny a účastníci při ní uvidí chladicí věže, oba bloky elektrárny, sklad použitého jaderného paliva a prostor připravený pro stavbu nových bloků. Přímo navštíví simulátor pro výcvik operátorů a Informační centrum elektrárny v zámečku Vysoký Hrádek.
 
Exkurze se smí zúčastnit pouze lidé starší 15 let. Sviták doporučuje, aby si zájemci předem rezervovali poslední volná místa telefonicky na čísle 381 102 639. První autobus vyjíždí od temelínského informačního centra v sobotu v 08:30, další pak následují v půlhodinových intervalech.
 
Momentálně je ve stadiu odstávky první výrobní blok jaderné elektrárny Temelín. Jde o pravidelný proces pro výměnu čtvrtiny paliva v reaktoru. Výrobu elektřiny první blok obnoví v závěru srpna a po skončení odstávky by měl pracovat na výkonu 1055 MW, tedy o zhruba 40 MW vyšším než dosud. Výkon druhého výrobního bloku je na 100 procentech.
 
zdroj: ČTK