Zelené autobusy na Šumavě přepraví za rok přes 100.000 turistů

Více než 100.000 turistů za rok využije k cestování po Šumavě služeb linek takzvaných zelených autobusů. Mají přispět k tomu, aby ubylo osobních aut na silnicích po území chráněné krajinné oblasti. Letošní provoz zelených autobusů, který začal na konci června, nabídne turistům stejně jako loni na pěti linkách. ČTK to řekl mluvčí šumavského národního parku Pavel Pechoušek.

Kromě toho, že tento způsob nabízí ekologickou formu dopravy po chráněném území, mohou lidé využít i jinou výjimečnost. Zelené autobusy například jezdí k hraničnímu přechodu Bučina na Prachaticku, kam běžná doprava nesmí. "Lidé se tak pohodlně dostanou na místo, na něž by jinak museli dojít pouze pěšky," řekl Pechoušek.
 
Náklady na provoz zelených autobusů, které přepravují i kola turistů, vyjdou ročně na zhruba 1,3 milionu korun. Z velké části tuto položku hradí šumavský park, přispívají na ní také obce a Jihočeský i Plzeňský kraj. "Zachovat rozsah i počet linek, respektive hustotu provozu a také délku celé sezony v takovém stavu, v jakém vše bylo v předchozím roce, to byl náš cíl. Klíčové bylo sehnat dostatek peněz na provoz, což se povedlo ve spolupráci s oběma kraji i s šumavskými obcemi," řekl ředitel NP Šumava Jiří Mánek.
 
Projekt zelené autobusy funguje na Šumavě 18 let. Za tu dobu tyto služby využilo 1,8 milionu turistů. Prvních 16 let byl z velké části financovaný z grantu. Poslední dva roky shání park peníze z vlastních zdrojů. "Nikdo na Šumavě si nedokázal představit, že by vše mohlo fungovat bez dotačních peněz, což u tohoto typu projektu nemá v Evropě obdoby. Žádný národní park neshání peníze na provoz takových autobusů," řekl Pechoušek.
 
Na čtyřech linkách letos projedou Šumavou poslední zelené autobusy v sobotu 31. srpna. Jedinou výjimkou zůstává trasa Horská Kvilda - Kvilda - Bučina. "V rámci přeshraniční spolupráce a návaznosti na německou obdobu zelených autobusů Igelbuss bude tato linka jezdit denně až do 15. září a do konce měsíce už jen o víkendech," řekl Pechoušek.
 
zdroj: ČTK