Zima byla zatím mírná, náklady na údržbu silnic vyšší než loni

Zima na jihu Čech byla zatím mírná, náklady na údržbu komunikací v její první polovině byly podle ředitele krajské Správy a údržby silnic (SUS) Jana Štíchy meziročně o něco vyšší. Za říjen až prosinec 2014 přišly na 69,5 milionu korun, proti stejnému období roku 2013 byly vyšší o více než pět milionů. V roce 2010 stál ovšem úklid sněhu a posyp ledovky více než dvojnásobek. Letos ve skladech zatím zůstaly asi dvě třetiny připravených posypových materiálů. 

Nejvíce práce silničáři zatím měli na přelomu loňského listopadu a prosince, kdy se tvořila námraza, která způsobila i pády stromů. Nejvíce postiženo bylo okolí Studené, Nové Bystřice a část Prachaticka. Větší nasazení si také vyžádalo povánoční sněžení spojené s větrem. "Vlivem průběhu počasí jsou silnice letos méně poškozené, je na nich zatím minimum výtluků," řekl Štícha ČTK. 
    
Jihočeská správa a údržba silnic (SÚS) před zimou do skladů navezla 90.000 tun posypových hmot, více než dvě třetiny tam zatím zůstaly. V první polovině zimy sypače na jihočeské silnice vysypaly 4344 tun soli a 10.200 tun inertních materiálů a letos do 16. ledna dalších 2686 tun soli a 11.659 kamenné drtě. 
    
Jihočeští silničáři se v zimě starají o více než 6000 kilometrů silnic, což je po Středočeském kraji druhé největší množství v zemi.
 
zdroj: ČTK