Do železnice na jihu Čech půjde letos 1,6 miliardy korun

20. 01 2013 | Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) loni na jihu Čech investovala do modernizace přibližně 300 milionů korun. Letos to bude zhruba 1,6 miliardy korun. Pokračovat bude modernizace IV. železničního koridoru v úseku České Budějovice - Nemanice, zlepší se podmínky v úseku Horusice - Veselí nad Lužnicí a také mezi Táborem a Sudoměřicemi u Tábora. ČTK to řekl mluvčí SŽDC Pavel Tesař. Všechny stavby jsou financovány v rámci operačního programu Doprava a z prostředků Státního fondu dopravní infrastruktury. 

Modernizace úseku České Budějovice - Nemanice I začala v únoru 2011 a skončí v lednu příštího roku. Loni se tam investovalo 224 milionů korun. Stavba zahrnuje rekonstrukci železniční stanice České Budějovice, ve které se zřizují bezbariérové přístupy a zvýšená nástupiště pro snadnější výstup a nástup. Budou instalovány nové informační a navigační systémy. 

"Uspořádání výhybek v severní části železniční stanice České Budějovice umožní v hlavních kolejích zvýšit traťovou rychlost na 100 kilometrů v hodině, v navazujících úsecích se bude moci jezdit ještě rychleji," popsal Tesař. 
    
V dubnu by měla být zahájena druhá část projektu modernizace trati Ševětín - Veselí nad Lužnicí, a to v úseku Horusice - Veselí nad Lužnicí. Nyní běží výběrové řízení na zhotovitele stavby, která by měla být ukončená v lednu 2016. V rámci stavby bude mimo jiné kompletně přestavěna frekventovaná stanice Veselí nad Lužnicí. 
    
"Dnešní výpravní budova v zastávce Veselí nad Lužnicí bude zdemolována, pro cestující se vybudují nová nástupiště a přístřešky. Přístup na obě nástupiště bude podchodem s rampami," popsal Tesař. Součástí stavby je nové přemostění řek Lužnice a Nežárky a také nadjezdy nad silnicemi. 
    
Na jaře by měla začít také modernizace trati Tábor - Sudoměřice u Tábora. Ta by měla být hotová do poloviny roku 2016. Přibude druhá kolej a změn se dočká mimo jiné železniční stanice Chotoviny. 
    
Po dokončení investic na IV. mezinárodním koridoru by lidé cestující na trati Praha - České Budějovice měli ušetřit zhruba hodinu času. Namísto 150 minut pojedou ve vlaku 90 minut. 
    
SŽDC plánuje na jihu Čech ještě dalších 11 menších staveb. 
 
zdroj: ČTK
 
.

Odpočívejte a relaxujte kdykoliv a kdekoliv...Váš partner SPA STUDIO

Odpočívejte a relaxujte kdykoliv a kdekoliv...Váš partner SPA STUDIO