Do třeboňských lázní přijel loni rekordních 34.575 hostů

Do třeboňských lázní loni přijel rekordní počet hostů, 34.575, tržby ale klesly. Kvůli novému indikačnímu seznamu, který omezil nároky tuzemských pacientů na péči z veřejného pojištění, tam ubylo pojištěnců o více než 30 procent, podařilo se ale zvýšit počet samoplátců. Ti ovšem přijížděli především na krátkodobé pobyty. "Na náhradu jednoho pojištěnce je potřeba sehnat zhruba šest samoplátců, a to se nám nepodařilo," řekla dnes ČTK obchodní ředitelka lázní Sabina Kodlová.

Vedení lázní chce i v letošní sezoně, která slavnostně začne 24. května, čelit úbytku pojištěnců nabídkou speciálních pobytů, chystat bude investice v Bertiných lázních. 
    
"Ústavní soud sice indikační seznam loni zrušil, platit ale bude do konce roku, současně se po protestech lázeňských měst připravuje nový zákon. Třeboňské lázně se snaží situaci čelit, nabízejí různé relaxační a wellness balíčky pro samoplátce, aby ten, kdo byl zvyklý jezdit na komplexní lázeňskou léčbu a nedostane příspěvkovou, si mohl dovolit zaplatit lázně ze svého," uvedla Jitka Bednářová, mluvčí města, jež lázně zřizuje. V nabídce jsou třeba podzimní pobyty s výlovy rybníků či léčebné programy určené pro ženy s gynekologickými obtížemi. 
    
Městu se podařilo v roce 2012 dokončit v Auroře investice za 170 milionů korun. Loni ale kvůli ekonomickým potížím zastupitelé zrušili výstavbu bazénu za 70 milionů korun v Bertiných lázních a odmítli získanou dotaci. Lázně musely jít i cestou dalších opatření, vedle provozních úspor požádaly město o snížení nájmu. Radní je snížili o 15 milionů korun, stejně jako pro letošní rok. "V rámci rozpočtu města se loňská krize v lázeňství projevila právě nižším příjmem z nájmů lázní, ale také odstoupením od jiných možných investic," uvedla mluvčí. 
    
Slavnostní zahájení letošní lázeňské sezony se připravuje na 24. května. Na programu je mimo promenádní koncert, kostýmovaný průvod městem, tradiční svěcení slatiny i ohňostroj. 
    
Bolestivé stavy páteře a kloubů, artrózy a revmatická onemocnění si pacienti jezdí do Bertiných lázní v Třeboni léčit už 131 let. Základní léčebné procedury jsou založeny na kombinování slatinných koupelí a zábalů s ručními masážemi. Slatinné lázně tam založil místní učitel Václav Huck, jméno dostaly po jeho dceři Bertě, která byla iniciátorkou vzniku lázní a jejich péči také využívala. Bertiny lázně se do majetku města vrátily po roce 1989. Mladší lázně Aurora byly do provozu uvedeny v roce 1975.
 
zdroj: ČTK