Příprava skleníku na novou sezónu krok za krokem

S příchodem jara se blíží nová sezóna pěstování ve skleníku. Máte-li v plánu letos úspěšně vyprodukovat větší množství rostlin, je důležité si skleník nachystat tak, aby byl co nejlépe připraven na novou sezónu. Přinášíme několik užitečných tipů, jak na jaře připravit skleník na novou sezónu.

Vyčistěte skleník

„Než začnete připravovat skleník na novou sezónu, je nezbytné nejprve ho důkladně vyčistit. Odstraňte zbytky rostlin a listů, které zůstaly v minulé sezóně a očistěte okna od prachu a nečistot. Pokud potřebujete vyčistit skleník zevnitř, můžete použít směs octu a vody nebo nějaký speciální čisticí prostředek pro skleníky,“ říká Petr Tichý, specialista sítě prodejen Hecht.

Proveďte kontrolu

Než začnete s novou sezónou pěstování, je dobré provést kontrolu stavu skleníku. Zkontrolujte, zda jsou okna v pořádku a zda jsou všechny díly skleníku pevně spojeny. Pokud jsou některé části poškozeny, je důležité je opravit nebo vyměnit.

Připravte půdu

„Připravte půdu tak, aby byla pro rostliny co nejvhodnější. Pokud pěstujete rostliny v nádobách, můžete použít novou zeminu a dobře ji promíchat. Pokud máte půdu přímo ve skleníku, můžete ji obohatit hnojivy nebo kompostem, s rytím a promísením vám pomůže malý elektrický nebo akumulátorový kultivátor. Dbejte na to, aby půda byla volná a prodyšná, aby kořeny rostlin mohly růst správně. Pamatujte také na to, že půdu ve skleníku je vhodné alespoň jednou za 5 let úplně vyměnit nejméně do hloubky 15 cm,“ doporučuje Petr Tichý, specialista sítě prodejen Hecht.

Nainstalujte zavlažovací systém

Je důležité zajistit, aby rostliny ve skleníku měly dostatek vody. Pokud nemáte čas na pravidelné zalévání, automatický zavlažovací systém zálivku obstará za vás. Existuje mnoho různých typů zavlažovacích systémů, které můžete použít, do skleníku jsou ale nejvhodnější prokapávací nebo prosakovací systémy, které zavlažují pouze půdu pod rostlinami, čímž je v přehřátém skleníku nevystavují teplotnímu šoku, jaký by utrpěly při pokropení listů ledovou vodou. Nezapomeňte také, že rostliny ve skleníku potřebují více vody než rostliny venku.

Rozhodněte se, co chcete pěstovat

Než začnete se skutečným pěstováním, je dobré si rozmyslet, co chcete letos vypěstovat. Rozhodněte se, jakou zeleninu chcete pěstovat a jaké jsou její nároky na půdu, vodu a světlo. Dobře promyslete, jak rostliny rozesadíte, aby si vzájemně nestínily. Berte ohled také na to, jak rychle rostliny rostou a jak je postupně budete sklízet. Například saláty můžete bez problému zasadit mezi rajčata, protože než rajčata dorostou, budou již saláty dávno sklizené.

S připraveným skleníkem a plánem na pěstování je teď čas začít se sázením a sledováním růstu vašich rostlin. Je důležité pamatovat si, že skleník je vlastně umělou atmosférou, takže je třeba být pozorný a důsledný při péči o rostliny. S dobrým plánováním a přípravou skleníku se vám letos může podařit vypěstovat zdravou zeleninu.