Řada jihočeských měst v minulých letech zrušila jesle

Řada větších jihočeských měst v minulých letech přestala provozovat dětské jesle. Zařízení pro děti do tří let zatím stále ještě fungují v Českých Budějovicích nebo v Písku. Ostatní města však jesle většinou zrušila pro minimální zájem rodičů o poskytování těchto služeb, zjistila ČTK od pracovníků městských úřadů. 

"Městské jesle ukončily svůj provoz na jaře 2006," uvedla vedoucí odboru sociálních věcí táborského městského úřadu Lucie Manková. V Českém Krumlově dokonce přestali s provozováním jeslí už v roce 1991. "Od té doby ve městě nebyly jiné zřízeny, avšak v případě dostatku volných míst přijímají mateřské školy děti již od dvou let," řekla mluvčí českokrumlovského úřadu Olga Kneiflová. Dodala, že ve městě také působí dvě centra, která přijímají děti do dvou let. 
    
Jesle už delší dobu neprovozují ani v Jindřichově Hradci. "Roste pouze poptávka pro umístění dětí ve věku 2,5 až tři roky. V nutných případech jim najdeme místo v některé z mateřských škol," uvedla mluvčí úřadu v Jindřichově Hradci Karolína Průšová. 
    
Nejpestřejší služby v tomto směru nabízejí České Budějovice. Radnice dokonce postupně vytváří nová místa v jeslích. "V roce 2010 byla původní kapacita jeslí zřizovaných městem 75 míst. Od roku 2011 začalo postupné navyšování a od letošního září nabízejí jesle 122 míst," řekl primátorův náměstek Petr Podhola (ČSSD). 
    
Podle mluvčího píseckého úřadu Romana Ondřicha zařízení pro nejmenší děti vyhledává řada žen, které se chtějí po mateřské dovolené rychle vrátit do zaměstnání. Také proto prý město stále pokračuje s provozováním jeslí. "Využitelnost jejich kapacity v minulém školním roce dosahovala 95 procent," řekl Ondřich. 
    
Ceny za služby v městem zřizovaných jeslích se průměrně pohybují kolem tisíce korun měsíčně. Záleží na tom, jak často rodiče své potomky do zařízení dávají. Existuje také řada soukromých jeslí a dětských skupin. Jejich služby vyjdou výrazně dráž, měsíčně stojí až několik tisíc korun. 
 
zdroj: ČTK