Rybáři trvají na uhrazení škody na rybách v Jordánu

Český rybářský svaz (ČRS) trvá podle jednatele Jana Štěpána na náhradě škody, která mu vznikla na rybí osádce při loňském protržení provizorní hráze v rybníce Jordán. Uhynulo tehdy 16 tun ryb za více než dva miliony korun. Pokud se s dodavatelem prací, firmou Daich, nedohodne, obrátí se nejspíše na soud. Nic na tom nemění fakt, že ministerstvo životního prostředí (MŽP) v těchto dnech rozhodlo, že firma, která rybník odbahňuje, nemusí platit čtvrtmilionovou pokutu, kterou jí vyměřila Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP). 

"Česká inspekce životního prostředí nebyla příšlušná záležitost řešit podle vodního zákona. Je to záležitost stavebního zákona. Je na místně příslušném stavebním úřadu, zda se bude záležitostí zabývat," řekl dnes ČTK mluvčí MŽP Matyáš Vitík. Stavební úřad může firmě za případné chyby sankci uložit. Táborská radnice zatím čeká na doručení písemného rozhodnutí MŽP. "Zatím není jasné, který speciální vodoprávní úřad by měl záležitost řešit," řekl ČTK šéf odboru životního prostředí táborské radnice Jan Fišer. Vzhledem k velikosti vodního díla a možné podjatosti bude tah nejspíše na krajském úřadě. 
    
Fišer připomněl, že ČIŽP si nechala udělat stavební expertizy, které neprokázaly chybu stavební firmy a MŽP konstatovalo, že na vině je povodeň. Rybáři by u soudu nemuseli zvítězit. 
    
Jednatel společnosti Daich Josef Kubík v médiích uvedl, že se firma s rybáři vypořádá a škodu uhradí. Zda uhradí ale prokazatelnou škodu, kterou rybáři vyčíslili na více než dva miliony korun, neřekl. "Konkrétní částku zatím nebudeme zveřejňovat. Škodu nebude hradit pojišťovna," sdělil dnes Kubík ČTK. 
    
Vlastníkem nádrže je město Tábor, ryby ale patřily Českému rybářskému svazu, který čeká na písemné rozhodnutí MŽP a na jednání s firmou Daich. "Pokud firma odmítne zaplatit prokazatelnou škodu, která je více než dva miliony korun, budeme se soudit," řekl ČTK jednatel Jihočeského územního svazu ČRS Jan Štěpán. Předpokládá, že jednání se uskuteční do týdne až 14 dnů. Původně se obě strany domnívaly, že firma zaplatí škodu ze své pojistky. "Chceme rybník zarybnit tak, jak tomu bylo před povodní," uvedl Štěpán. 
    
Odbahnění nádrže o rozloze 51 hektarů by mělo být hotovo v roce 2014. Město na práce za 460 milionů korun získalo dotace z operačního programu Životní prostředí ve výši 85 procent. Jordán vznikl v roce 1492 a je pravděpodobně nejstarší přehradní nádrží v Česku. Původně měl zásobovat město vodou, později se využíval i k chovu ryb. Naposledy byl vypuštěn v roce 1830 kvůli opravě hráze.
 
zdroj: ČTK