V Libereckém kraji zamrzají kvůli silným mrazům vodovody

Teploměry v Libereckém kraji klesly dnes ráno na mnoha místech pod minus 20 stupňů Celsia, na Jizerce naměřili téměř 34 stupňů pod bodem mrazu. Kvůli už déle než týden trvajícím silným mrazům zamrzá a praská vodovodní potrubí v Libereckém kraji, zamrzají i vodoměry.

Opravářské čety Severočeských vodovodů a kanalizací (SČVK) musejí řešit jeden případ za druhým v teplotách i kolem minus 20 stupňů Celsia. ČTK to dnes řekla mluvčí společnosti Iveta Kardianová. Dnes ráno klesly teploměry v kraji místy až 25 stupňů pod nulu a třeba na Jizerce naměřili minus 34.

Kvůli prasklé vodě se dnes proměnila v kluziště oblast u bývalých pekáren nedaleko liberecké Tipsport arény. "Už o víkendu ve Volgogradské ulici praskl vodovod. Aby voda netekla na silnici a na tramvajové koleje, dělníci ji svedli do potoka, dnes však začala oprava potrubí, a tak se voda dostala na komunikaci," uvedla Kardianová.

V oblasti podle ní zůstalo bez vody kolem 300 domácností. Vzhledem k teplotám kolem minus 20 stupňů Celsia voda na silnici i na kolejích rychle namrzala, na místě byli pracovníci technických služeb a náledí nepřetržitě odstraňovali. Přesto namrzající voda značně zkomplikovala dopravu ve frekventované Ještědské ulici, kudy jezdí tramvaje do Horního Hanychova.

Podobných havárií řeší podle Kardianové lidé ze SČVK denně desítky. "Země vlivem extrémně nízkých teplot promrzá do stále větší hloubky, a havárií tak bude zřejmě ještě přibývat, další se objeví, až začne země povolovat," poznamenala mluvčí. Stále více lidí se podle ní na firmu obrací i kvůli zamrzlým vodoměrům. "V takových mrazech by je měli lidé pořádně zateplit, stále to ale mnozí podceňují," dodala.

Kvalita ovzduší klesá

Teploměry v Libereckém kraji klesly dnes ráno na mnoha místech pod minus 20 stupňů Celsia, na Jizerce naměřili téměř 34 stupňů pod bodem mrazu. Všechny silnice byly během dne s opatrností sjízdné, ve městech se ale zhoršuje kvalita ovzduší. Špatná je situace hlavně v Liberci, hůř se ale dýchá i v Jablonci. V České Lípě se naopak v průběhu dne vzduch vyčistil a situace už tam odpoledne byla podle informací z Českého hydrometeorologického ústavu dobrá.

V Liberci se ovzduší zhoršuje od nedělního večera. Stanice v centru města naměřila dnes odpoledne přes 120 mikrogramů polétavého prachu v ovzduší, v noci byly hodnoty ještě podstatně horší. V Jablonci odpoledne naměřila stanice přes 100 mikrogramů na metr. Denní koncentrace prachu už překročily přípustný limit 50 mikrogramů na metr krychlový. V Liberci dvojnásobně, v Jablonec je na to s 84 mikrogramy o něco lépe. I v České Lípě jsou dlouhodobé koncentrace nadlimitní - téměř 74 mikrogramů.

I když teploměry v kraji klesají hluboko pod bod mrazu a ani přes den se nad něj podle meteorologů nedostanou, silnice jsou sjízdné. Komunikace I. a II. třídy jsou většinou zcela holé a vymrzlé, na silnicích III. tříd leží zledovatělá vrstva sněhu krytá posypem. "Na silnicích se mohou místy objevovat ledové plochy, které vznikly z tajícího sněhu," upozornil vedoucí dispečer krajské správy silnic Pavel Pospíšil.

Hlavně v horách doporučují silničáři jezdit se zvýšenou opatrností a dodržovat bezpečnou vzdálenost, na silnicích třetích tříd leží zledovatělý sníh. Řidiči by podle Pospíšila měli respektovat dopravní značení "úsek bez zimní údržby" a na takové silnice raději nevjíždět. V kraji se v zimě neudržuje asi 80 kilometrů komunikací, po nichž nejezdí veřejná doprava.

zdroj: ČTK