Vybudování Housova mlýna pomohl ROP Jihozápad

Housův mlýn Tábor – zážitkový skanzen husitského způsobu života, kultury a válečnictví. To je název projektu, který se zaměřil na rekonstrukci areálu Housův mlýn v Táboře a který před pěti lety podpořila Evropská unie. Necelých pět milionů korun získala stavba díky Regionálnímu operačnímu programu NUTS II Jihozápad.  

„Cílem projektu bylo rozšíření zážitkové turistiky. V areálu Housova mlýna byl vybudován víceúčelový sál pro sportovně rekreační využití, pořádání šermířských kurzů, výstav, přednášek a akcí s husitskou tématikou. V objektu vznikl ubytovací komplex s možností celoročního využití. Zážitkový skanzen dnes představuje unikát, který je nejen jedinečný v rámci regionu ale i celé České republiky a umožňuje realizovat velkou škálu aktivit tak, aby zaujal co nejširší spektrum malých i velkých návštěvníků,“ řekl místopředseda Regionální rady soudržnosti Jihozápad a náměstek českobudějovického primátora Petr Podhola.

Housův mlýn byl vybudován na základech původního mlýna ze 13. století. Nachází se v těsné blízkosti starobylých hradeb města Tábora a Tismenického potoka. V minulosti se na tomto místě konaly bohoslužby husitských radikálů. V 18. století zde vznikl první umělecký parní mlýn, který byl spojen s lázněmi. Historická pověst říká, že právě zde ústil tajný východ táborského podzemí. Součástí areálu je i Husitská krčma, která nabízí středověké lahůdky, stálá expozice zbrojírny a mučírny, půjčovna kostýmů a venkovní amfiteátr, kde se konají různé zajímavé akce a přehlídky s husitskou tématikou. Areál má bezbariérový přístup a disponuje dostatečnou parkovací kapacitou.

„Projekt Housův mlýn Tábor byl předložen v rámci jedenácté výzvy Regionálního operačního programu  NUTS II Jihozápad.  Uspěl se žádostí o dotaci ve výši 4,7 milionu korun. Celkové náklady přitom dosáhly necelých šesti milionů korun,“ řekl Karel Hron, pověřen vedením Úřadu Regionální rady regionu soudržnosti Jihozápad.